Logo Polskiego Radia
Print

Litwa i Estonia chcą cła na rosyjski prąd

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.02.2019 15:47
  • Litwa i Estonia chcą wprowadzenia cła na prąd sprowadzany z Rosji. Materiał Kamila Zalewskiego
W krajach bałtyckich rozważane jest wprowadzenie cła na energię elektryczną z Rosji
pixabay.com/Public Domain CC0

Litwa i Estonia chcą w ten sposób chronić swój rynek. Na razie nie jest jednak znane stanowisko Łotwy w tej sprawie.

Litewski portal internetowy 15min.lt napisał, że z propozycją opodatkowania rosyjskiego prądu wystąpiła Estonia. Według władz tego kraju ilość energii elektrycznej obecnej w państwach bałtyckich z Rosji jest zbyt duża. Rosjanie wytwarzają prąd w elektrowniach zasilanych tanim gazem w obwodzie kaliningradzkim.

Jak zauważają Estończycy import energii elektrycznej z Rosji w ubiegłym roku był większy o blisko połowę niż w 2017 roku i obecnie skutecznie konkuruje z tym co sprzedają do państw bałtyckich Szwedzi za pośrednictwem kabla Nord Balt. Pomimo, że Litwa popiera stanowisko Estonii to sprzedawcy energii elektrycznej przestrzegają, że cła podniosą ceny energii elektrycznej. Prąd będzie droższy zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców. Ponadto Litwa i Estonia chcą w ten sposób chronić swój rynek prądu.

Cło na energię z krajów trzecich mogłoby być na przykład użyteczne dla Litwinów, którzy mogliby w ten sposób ograniczyć import prądu z elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. Na razie pomysł opodatkowania energii elektrycznej blokuje brak stanowiska Łotwy, gdzie ostatnio zmienił się rząd. Pomimo, że wybory parlamentarne odbyły się w październiku, nowy gabinet w tym kraju udało się stworzyć zaledwie przed miesiącem, dlatego stanowisko Łotyszy w tej sprawie spodziewane jest w najbliższej przyszłości.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt