Logo Polskiego Radia
Print

Listy polecone będą doręczane w formie elektronicznej

IAR / PAP
Dariusz Adamski 09.11.2018 12:50
Poczta Polska wprowadza usługę doręczania listów poleconych w formie elektronicznej
Foto: radoslawczarnecki0/pixabay.com/CC0 Creative CommonsFoto: radoslawczarnecki0/pixabay.com/CC0 Creative Commons

Jak tłumaczy Michał Putkiewicz - wiceprezes zarządu Poczta Polska Usługi Cyfrowe, każdy obywatel będzie miał bezpieczną skrzynkę, na którą będzie otrzymywał całą korespondencję urzędową. Listy z sądów, z urzędu skarbowego, z organów samorządu terytorialnego będą docierały na skrzynkę elektroniczną i taką samą drogą elektronicznie obywatel będzie mógł kontaktować się z administracją. Prezes Putkiewicz zwraca uwagę, że będzie to wielka oszczędność po pierwsze dla administracji a także oszczędność czasu i wygoda dla obywatela. Dodał, że tego rodzaju usługa o nazwie neolist elektroniczny jest już przez Pocztę Polską Usługę Cyfrową oferowana i ona będzie podstawą do stworzenia ogólnopaństwowego systemu e-doręczeń.

Prezes Putkiewicz wyjaśnia, że system powinien działać od 1 stycznia 2020 roku. Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury już nad odpowiednią ustawą pracuje. Każdy obywatel dostanie swoją skrzynkę z adresem i ci obywatele, którzy złożą deklarację, że całość korespondencji chcą otrzymywać cyfrowo będą ją elektronicznie otrzymywać.

Osoby, które będą chciały otrzymywać te listy w formie papierowej, nadal będą je dostawały w formie papierowej - zaznaczył prezes Michał Putkieiwcz.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt