Logo Polskiego Radia
Print

Kolejka na Kasprowy Wierch wraca w polskie ręce

IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.10.2018 11:37
  • PFR kupi Polskie Koleje Linowe - relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polski Fundusz Rozwoju odkupi od zagranicznego funduszu Polskie Koleje Linowe
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch Kolejka linowa na Kasprowy Wierch PAP/Grzegorz Momot

Polski Fundusz Rozwoju przejmuje kolejkę linową na Kasprowy Wierch, a także kilka innych kolejek w Tatrach i Beskidach. Fundusz zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77 procent akcji Polskich Kolei Linowych SA.

Zamknięcie transakcji jest planowane w najbliższych miesiącach po spełnieniu warunków zawieszających, w tym uzyskaniu przez PFR zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak głosi komunikat Polskiego Funduszu Rozwoju, PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich, posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój.

Prezes Funduszu Paweł Borys powiedział, że "transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury". - PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. Polski Fundusz Rozwoju jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością - mówił Borys.

Wiceprezes Funduszu Marcin Piasecki dodał, że planowana inwestycja ma charakter długoterminowy, zakłada unormowanie sytuacji prawnej kluczowych aktywów w posiadaniu spółki PKL, takich jak Kasprowy Wierch, a także współpracę z lokalnymi gminami, powiatem, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i zarządem PKL w celu dalszego rozwoju w obecnych i nowych lokalizacjach. Ma to, według Marcina Piaseckiego, przynieść korzyści dla lokalnej społeczności, a także zadowolenie krajowych i zagranicznych turystów coraz chętniej odwiedzających polskie góry.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 roku, kiedy to ich głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners. Jest on znany z inwestycji takich, jak w przeszłości Żabka i Lux Med, a obecnie Allegro i Hortex.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt