Logo Polskiego Radia
Print

Prace ws. powstania Baltic Pipe - zgodnie z planem

IAR / PAP
Dariusz Adamski 09.10.2018 15:00
  • Piotr Naimski poinformował, że 1 października 2022 roku gazociąg ten będzie do wykorzystania. Zapewnił, że "w żadnym wypadku nie widać problemów z realizacją tej inwestycji".
  • Wojciech Jakóbik o perspektywach rurociągu Baltic Pipe.
Prace związane z powstaniem gazociągu Baltic Pipe w stu procentach przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem
Foto: gaz-system.pl/materiały prasowe

Takie informacje przekazał Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Baltic Pipe połączy polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi gaz z szelfu norweskiego.

Baltic Pipe będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Polski. Przewiduje się, że prace budowlane rozpoczną się wiosną 2020 roku. Budowa potrwa około dwóch lat.

Piotr Naimski poinformował, że 1 października 2022 roku gazociąg ten będzie do wykorzystania. Zapewnił, że "w żadnym wypadku nie widać problemów z realizacją tej inwestycji". Podkreślił, że współpraca z partnerami duńskimi zarówno na poziomie rządowym, jak i inwestorskim - między Gaz-Systemem a Energinetem - układa się bardzo dobrze.

Przypomniał, że oprócz tego będzie rozbudowany gazoport w Świnoujściu. Po zakończeniu prac, moce regazyfikacyjne terminala wzrosną z obecnych 5 mld do 7,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Piotr Naimski podkreślił, że zrealizowanie tych dwóch inwestycji bardzo poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Z Wojciechem Jakóbikiem z serwisu Biznesalert.pl rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt