Logo Polskiego Radia
Print

Jaka przyszłość przed polskim eksportem?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.06.2018 16:41
  • Jaka przyszłość przed polskim eksportem? (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
O przyszłości wymiany z zagranicą eksperci dyskutowali na Konferencji Stowarzyszenia Eksporterów Polskich
КантэйнэравозКантэйнэравозpixabay.com/Public Domain CC0

Zdaniem Ryszarda Michalskiego - wiceprzewodniczącego SEP - początek roku przyniósł wyhamowanie. Najbardziej spadł eksport przemysłu motoryzacyjnego, co w jego ocenie wynika ze spadku popytu na nasze części zamienne, ale też z pogorszenia koniunktury w krajach zachodnich w kontekście Brexitu.

Według Michalskiego spadek eksportu w branży motoryzacyjnej to także wynik ceł nałożonych przez USA na stal i aluminium. Cierpią przede wszystkim eksporterzy podzespołów samochodowych. Zdaniem Janusza Kamińskiego - prezesa zakładów mechaniczno-kuźniczych Wostal - w eksporcie liczy się wytrwałość.

- Dla eksportu każdy czas jest dobry. Trzeba wykorzystać czas załamania, żeby nie wylecieć z rynku, a pokazać, że się jest obecnym, nawet eksportując mniej - podkreśla.

Producenci spożywczy zyskują

Koniunktura sprzyja eksporterom produktów spożywczych - tu jednak przebić mogą się tylko najwięksi gracze - mówi Czesław Cieślak - prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole. Jak dodaje, producenci wchodzący na rynek często przez wiele lat muszą płacić "frycowe" - oferować produkty o najwyższej jakości przy niższych cenach.

Najważniejszym partnerem handlowym Polski pozostają Niemcy.

NRG/PR Jedynka/md/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt