Logo Polskiego Radia
Print

Gigantyczne inwestycje PKN Orlen

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.06.2018 15:07
PKN Orlen w ciągu pięciu lat wyda na inwestycje ponad 8 miliardów złotych
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneMateriały prasowe PKN Orlen

Chodzi o cztery inwestycje petrochemiczne, największe w historii polskiego koncernu paliwowo-energetycznego. Jak informuje spółka, w ramach przyjętego programu rozwoju petrochemii do 2023 roku zostaną zrealizowane nowe inwestycje w Płocku i we Włocławku. Po ich zakończeniu roczny zysk operacyjny przed potrąceniem zobowiązań może wzrosnąć nawet o 1,5 miliarda złotych. - Oznacza to zwrot z inwestycji w ciągu 5-6 lat i to jest bardzo dobra informacja dla naszych akcjonariuszy - podkreślił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodał, że nowe inwestycje w ramach programu rozwoju polskiej petrochemii pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment rafineryjny i petrochemiczny oraz w większym stopniu zdywersyfikować przychody koncernu.

Nowe inwestycje mają wzmocnić pozycję PKN Orlen na rynku europejskim oraz zapewnić wymierne korzyści dla polskiej gospodarki m.in. w zakresie zbilansowania handlu produktami petrochemicznymi. Oznacza to, że Polska z importera stanie się eksporterem tych produktów.

Program obejmie budowę i zwiększenie mocy produkcyjnych w obszarze pochodnych aromatów, olefin oraz fenolu. Zaplanowano też inwestycje w Centrum Badawczo Rozwojowe.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt