Logo Polskiego Radia
Print

Rosja: firmy związane ze służbami na czarnej liście USA

IAR
Dariusz Adamski 12.06.2018 11:07
  • Rosyjskie firmy związane ze służbami na czarne liście USA. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Trzech rosyjskich biznesmenów i pięć firm trafiło na „czarną listę” amerykańskiego Departamentu Stanu
Panorama MoskwyPanorama Moskwyapreklama/pixabay.com/CC0 License

Według portalu informacyjnego "Meduza", objęci sankcjami Rosjanie są podejrzewani o współpracę z Federalną Służbą Bezpieczeństwa i Głównym Zarządem Wywiadowczym. Wcześniej kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosję w związku z: aneksją Krymu, wojną w Donbasie oraz ingerowaniem w wewnętrzne sprawy innych państw.

Portal "Meduza" podał, że firma "Dajwtechnoserwis" zajmuje się konserwacją sprzętu do nurkowania. W 2011 roku spółka podpisała kontrakt z FSB na wykonanie batyskafu. Z kolei firmy "Kwant" i Digital Security zajmują się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni i według "Meduzy" współpracowały ze służbami, realizując projekty dotyczące cyberataków. Wcześniej Stany Zjednoczone wpisały na "czarną listę" grupę osób związanych z Kremlem i bezpośrednio z Władimirem Putinem. Sankcje nałożono na rosyjskich oligarchów, polityków i urzędników najwyższego szczebla.

USA i Unia Europejska oskarżają Rosję o podejmowanie działań mających zdestabilizować sytuację w regionie euroatlantyckim. Oprócz sankcji uruchomiono także mechanizmy przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt