Logo Polskiego Radia
Print

Kolejne utrudnienia dla Nord Stream 2? Narada UE

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.06.2018 09:13
  • Luksemburg: możliwa dyskusja o przepisach, które utrudnią Nord Stream 2. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
W Luksemburgu odbędzie się unijna narada ministrów do spraw energii ws. gazociągu Nord Stream 2
Foto: gazprom.com

Część państw chce dyskusji o zmianach w przepisach, które mają utrudnić powstanie Nord Stream 2.

Nowelizację dyrektywy gazowej zaproponowała Komisja Europejska w listopadzie ubiegłego roku. Chodzi o to, by wszystkie gazociągi, także te przebiegające po dnie morza, były objęte unijnym prawem. Brak precyzyjnych zapisów w tej sprawie powodował w przeszłości różnice w interpretacji unijnych przepisów i pozwolił zwolennikom Nord Stream 2 na forsowanie tej inwestycji.

Do tej pory prace nad zmianami w dyrektywie gazowej były prowadzone tylko na szczeblu ekspertów. Bułgaria, kierująca pracami Unii, nie chciała tego tematu przenieść na wyższy szczebel - ambasadorów i ministrów, ku niezadowoleniu krajów, które są przeciwne powstaniu Nord Stream 2, w tym Polski. Także Komisja Europejska naciskała na szybkie prace nad nowelizacją.

- Rozmowy z bułgarską prezydencją są bardzo intensywne. Wiele było prawnych kwestii do wyjaśnienia i myślę, że udało się już wyjaśnić wszystkie. Teraz czas na akceptację nowelizacji przez unijne kraje - mówił niedawno wiceszef Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za unię energetyczną Marosz Szefczovicz.

Dziś zgody na nowelizację jeszcze nie będzie, ale z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że część krajów chce zaapelować o przyspieszenie prac i uzgodnienie wspólnego stanowiska. Wtedy mogłyby się rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. W tej sprawie kluczowy jest czas, by znowelizowana dyrektywa gazowa objęła Nord Stream 2 musi być przyjęta przed ukończeniem budowy.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt