Logo Polskiego Radia
Print

Morskie aspiracje Gdańska na targach w Grecji

IAR
Dariusz Adamski 07.06.2018 15:04
  • Grecja: Port w Gdańsku chce stanowić przeciwwagę dla największego greckiego portu w Pireusie. Relacja Beaty Kukiel-Vraili (IAR)
Port w Gdańsku chce stanowić przeciwwagę dla największego greckiego portu w Pireusie
Kontenerowiec podczas rozładunku w porcie - zdjęcie ilustracyjneKontenerowiec podczas rozładunku w porcie - zdjęcie ilustracyjnePixabay/Andi_Graf/CC0 License

Jego oferta jest prezentowana na Międzynarodowych Targach Morskich Posidonia w Atenach. Pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej występują tam też inne polskie przedsiębiorstwa działające na Wybrzeżu.

Wiceprezes Portu Gdańsk Marcin Osowski powiedział Polskiemu Radiu, że największy polski port, który jest jednocześnie północną bramą do Europy może stanowić przeciwwagę dla tego, co dzieje się w Pireusie. - To jest nasze główne przesłanie do wszystkich kontrahentów, że Polska ma potencjał, możliwości i infrastrukturę zdolną do obsługi właściwie całej Europy Środkowej i Wschodniej - podkreślił Marcin Osowski.

Z kolei wiceprezes Stoczni Szczecińskiej Marek Bączkowski przekonuje greckich i innych zagranicznych klientów do zawierania kontraktów z przedsiębiorstwem na budowę masowców typu coaster. Pierwsze umowy w tej sprawie stocznia podpisała w maju. - To jest ciekawy obszar, jeśli chodzi o rodzaj statków, gdyż ta flota musi być odnowiona w najbliższych latach. Sądzę, że te nasze pierwsze kontrakty wywołają zainteresowanie także w Grecji, bo flota coasterów jest kierowana na Morza Śródziemne, Bałtyckie i Północnego - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Marek Bączkowski. Dodał, że oferta stoczni już została na targach dostrzeżona.

Wśród polskich wystawców na Międzynarodowych Targach Morskich Posidonia 2018 jest też m.in. Morska Stocznia Remontowa „Gryfia”, Stocznia Remontowa „Nauta”, Polskie Ratownictwo Okrętowe, Polski Rejestr Statków. Po raz pierwszy na targach prezentowane jest polskie narodowe stoisko.

Targi Posidonia to największe wydarzenie skupiające przedstawicieli greckiego przemysłu stoczniowego i międzynarodowych ekspertów z tej dziedziny. Potrwają do 8 czerwca.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt