Logo Polskiego Radia
Print

Polska i Litwa jednym głosem o transporcie przyszłości

IAR / PAP
Dariusz Adamski 18.05.2018 12:51
  • Litwa: minister Adamczyk wziął udział w otwarciu międzynarodowej konferencji. Relacja Kamila Zalewskiego
O wspólnych polsko-litewskich połączeniach drogowych rozmawiał w Wilnie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk PAP/Jacek Bednarczyk

Szef resortu infrastruktury wziął udział w uroczystym otwarciu międzynarodowej konferencji, poświęconej m.in. transportowi przyszłości.

Przyjazd do Wilna jest potwierdzeniem tego, że Polska i Litwa mogą liczyć na siebie w sferze innowacji, cyfryzacji czy transportu - powiedział minister Andrzej Adamczyk. To także możliwość przeprowadzenia rozmów o wspólnych projektach infrastrukturalnych. - Mowa tutaj o połączeniu kolejowym Rail Baltica czy drogowym Via Baltica, które już praktycznie w całości są realizowane wielkim wysiłkiem finansowym na terenie Polski - zaznacza Adamczyk i przypomina, że Via Carpatia, która też będzie przebiegać przez Polskę połączy kraje bałtyckie z południem Europy.

Minister przypomniał też, że Polska i Litwa w Unii Europejskiej mówią jednym głosem w sprawie dyrektywy o delegowaniu w transporcie. Jak powiedział, polscy i litewscy przewoźnicy osiągnęli sukces w Europie. Nie można zatem pozwolić na to, aby różnorakie, protekcjonistyczne rozwiązania zmieniały ten stan rzeczy.

Minister Adamczyk przyjechał do Wilna na zaproszenie ministra komunikacji Litwy Rokasa Masiulisa. Rano w Wilnie wziął udział w uroczystym otwarciu międzynarodowej konferencji zatytułowanej TransBaltica 2018 "Innowacje i cyfryzacja: transport w gospodarce przyszłości".

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt