Logo Polskiego Radia
Print

Parlament Europejski o amerykańskich cłach

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 14.03.2018 11:22
  • Parlament Europejski o amerykańskich cłach [posłuchaj]
Europarlamentarzyści chcą wyłączenia Unii Europejskiej z amerykańskich ceł na stal i aluminium
Foto: EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA.

O decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa dotyczącej wprowadzania ceł, rozmawiali w Strasburgu członkowie Parlamentu Europejskiego.

W debacie wzięli udział unijni komisarze do spraw wzrostu gospodarczego i inwestycji oraz handlu. Wyrazili ubolewanie z powodu decyzji amerykańskiego prezydenta. Podkreślili, że mają nadzieję na to, że unijny eksport do Stanów Zjednoczonych nie ucierpi.

Komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem przypomniała, że Donald Trump wskazał, że wprowadzenie ceł było konieczne ze względu na bezpieczeństwo USA. Unijna komisarz podkreśliła, że Wspólnota i sprzymierzeńcy z NATO nie stanowią zagrożenia dla amerykańskiego bezpieczeństwa. Dodała, że jeśli Unia nie zostanie wyłączona z ceł, konieczna będzie odpowiedź poprzez wprowadzenie wyższych taryf na niektóre amerykańskie produkty.

Podczas debaty europosłowie mówili o konieczności wyciągnięcia wniosków z decyzji USA. Podkreślali, że jeśli Trump chce budować mury, Europa powinna budować mosty. Zwracali też uwagę, że Unii brakuje wspólnej dyplomacji handlowej. Niektórzy politycy dodawali jednak, że krytyka amerykańskiego protekcjonizmu jest nie na miejscu, bo obecnie to Unia Europejska ma jedną z najbardziej protekcjonistycznych gospodarek na świecie.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt