Logo Polskiego Radia
Print

Rozmowy UE z USA w sprawie ceł na stal

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 12.03.2018 12:05
  • W tym tygodniu rozmowy UE z USA w sprawie ceł na stal [posłuchaj]
W tym tygodniu dojdzie do kolejnych rozmów. Sobotnie konsultacje nie przyniosły przełomu
źródło: pixabay.com

W tym tygodniu dojdzie do kolejnych rozmów przedstawicieli Komisji Europejskiej i USA w sprawie ceł importowych na stal i aluminium, które wprowadza Waszyngton. Sobotnie konsultacje nie przyniosły przełomu. Bruksela chce, by Europa została wyłączona z ceł. Na takie wyłączenie mogą liczyć Kanada i Meksyk, oraz prawdopodobnie Australia.

Komisja podkreśla, że Unia jest bliskim partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych i nigdy nie stosowała nieuczciwych praktyk. Bruksela choć rozmawia z Waszyngtonem, to pracuje też nad listą amerykańskich towarów, które zostaną obłożone karnymi cłami, jeśli negocjacje nie przyniosą rezultatu. "Przygotowujemy działania odwetowe, ale oczywiście naszym nadrzędnym celem jest dialog z USA i rozwiązanie problemu zanim się pojawi" - mówił kilka dni temu wiceprzewodniczący Komisji Yrki Kataninen. Z Waszyngtonu płyną sygnały o możliwym lepszym potraktowaniu przez USA europejskich sojuszników z NATO, którzy przeznaczają wymagane 2 procent PKB na obronność. "NATO i handel to dwie różne sprawy" - dodał Yrki Katainen.

Komisja, która ma wyłączne kompetencje w Unii w sprawach handlowych, zastrzega, że preferencyjne traktowanie krajów członkowskich przez USA i dwustronne umowy byłyby niezgodne z europejskimi regułami.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt