Logo Polskiego Radia
Print

Polacy coraz chętniej sięgają po ekożywność

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.11.2017 16:18
Żywność ekologiczna coraz popularniejsza w Polsce. Polacy najczęściej sięgają po ekologiczne warzywa i owoce
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne silviarita/Pixabay/CC0 License

Ekspertka rolnictwa ekologicznego Urszula Sołtysiak mówi, że ten miliard złotych w porównaniu na przykład z wartością rynku ogólnoeuropejskiego to niewiele, ale i tak jest to znacząca i szybko zwiększająca się liczba. - W ciągu ostatniego roku mieliśmy przyrost z 800 milionów do miliarda złotych - dodaje Urszula Sołtysiak.

Jej zdaniem Polacy chętniej kupują żywność ekologiczną, bo rośnie ich świadomość konsumencka, ale też poprawia się ich sytuacja materialna. - Żywność ekologiczna jest droższa i nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić - wskazuje.

Wszystko z przedrostkiem eko

Urszula Sołtysiak podkreśla, że dziś właściwie można kupić każdy produkt opisany jako ekologiczny. Wśród tych, które najczęściej wybierają Polacy ekspertka wymienia m.in. ekologiczne owoce i warzywa, nabiał, mięso, ale też herbaty, kawy, czekolady czy wina.

Rynek regulowany

Rynkowi eko-żywności przygląda się Unia Europejska. Od 19 października działa system certyfikacji tego typu produktów, importowanych z państw trzecich. W ocenie Urszuli Sołtysiak uruchomienie takiego systemu to dobry pomysł, bo pozwoli on lepiej dbać o jakość ekologicznej żywności.

Naczelna Redakcja Gospodarcza/Elżbieta Mamos/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt