Logo Polskiego Radia
Print

Prognozy dla Polski pozytywnie zaskakujące

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.09.2017 12:42
  • Min. Mateusz Morawiecki o deficycie budżetowym [posłuchaj]
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnił, że założone na ten rok parametry dla finansów publicznych są bezpieczne.
Foto: Min. Finansów twitterFoto: Min. Finansów twitter

Deficyt budżetowy

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział podczas posiedzenia komisji finansów publicznych, że deficyt budżetowy na koniec 2017 roku wyniesie około 40-41 miliardów złotych.

Mateusz Morawiecki mówił, że założone na ten rok parametry dla finansów publicznych są bezpieczne. Zaznaczył, że na ten rok zaplanowano poziom deficytu na 2,93 procent PKB, poziom przyrostu PKB na 3,6 procent i inflację na poziomie 1,8 procent.

Wicepremier Morawiecki dodał, że z punktu widzenia agencji ratingowych i instytucji finansowych parametry gospodarcze Polski są pozytywnym zaskoczeniem.

Ministerstwo Finansów ostrzega oszustów podatkowych

Jednocześnie Ministerstwo Finansów ostrzega oszustów przed stosowaniem tak zwanych pustych faktur. Resort poinformował, że projektami ustaw o podzielonej płatności podatku VAT i analityce przepływów finansowych w najbliższych tygodniach zajmie się rząd.

Wiceminister finansów Paweł Gruza ostrzegł przedsiębiorców przed stosowaniem tak zwanych pustych faktur, które pozwalają im zwiększyć koszty i obniżyć podatki. Według niego służby skarbowe będą w stanie zidentyfikować zarówno tych, którzy oferują puste faktury lub koszty, jak i tych, którzy z nich korzystają. Jak powiedział wiceminister Paweł Gruza, pozwalają na to nowoczesne metody analityczne.

Paweł Gruza dodał, że Ministerstwo Finansów weźmie też pod lupę paragony. Według wiceszefa resortu finansów kontrolerzy będą w stanie sprawdzić nie tylko bieżące, ale także historyczne paragony.

Resort poinformował też, że projekty ustawy umożliwiającej zaawansowaną analitykę finansową, śledzenie przepływów pieniężnych czy tak zwanej podzielonej płatności podatku VAT zostały przyjęte przez Komitet Stały Rady Ministrów. Rząd ma zająć się nimi na najbliższych posiedzeniach.

Ministerstwo Finansów zorganizowało dziś pierwszy etap konsultacji społecznych na temat należytej staranności przedsiębiorców, która ma gwarantować płacenie podatków.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt