Logo Polskiego Radia
Print

Agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie BBB+

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 21.04.2017 18:39
Agencja S&P Global Ratings potwierdziła rating Polski na poziomie "BBB+". Perspektywa ratingu jest stabilna
Foto: materiały prasowe

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła rating Polski na poziomie "BBB+" - podała agencja w piątek w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna.

Agencja potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie "BBB+/A-2" oraz długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie "A-/A-2".

W swoim komunikacie prasowym S&P wskazuje na przyspieszający wzrost gospodarczy, zyskowny i dobrze skapitalizowany sektor bankowy oraz wiarygodną politykę pieniężną.

Agencja przedstawiła prognozy poszczególnych wskaźników makroekonomicznych na najbliższe lata. Jak szacuje, wzrost realnego PKB w 2017 r. wyniesie 3,3 proc., natomiast deficyt budżetowy nie przekroczy granicy 3 proc. przez cały okres prognozy.

Przyspieszenie gospodarcze uchroni finanse, mimo dużych wydatków socjalnych i obniżenia wieku emerytalnego

"Uważamy, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2017 r. uchroni finanse polskiego rządu przed znaczącym pogorszeniem, pomimo istotnych wydatków socjalnych, obniżenia wieku emerytalnego oraz ciągłej niepewności politycznej" - napisano w komunikacie.

"Stabilna perspektywa w dwuletnim horyzoncie prognostycznym wskazuje na zbilansowanie ryzyka wynikającego z jednej strony z bardziej ekspansywnego podejścia fiskalnego i wzrostu wydatków socjalnych, a z drugiej na kontynuację wzrostu gospodarczego" - dodano.

Warunki podniesienia ratingu dla Polski

Agencja wskazała, iż może podwyższyć ratingi, jeżeli:
- Polska osiągnie trwałą poprawę salda zewnętrznego, prowadzącą do trwałej redukcji długu zewnętrznego netto
- deficyt budżetowy obniży się szybciej niż oczekuje agencja lub zauważy się trwałą obniżkę poziomu zadłużenia netto oraz ograniczenie wydatków na obsługę zadłużenia.

Warunki obniżki ratingu dla Palski

Obniżka ratingów może nastąpić jeżeli:
- finanse publiczne pogorszyłyby się bardziej niż scenariusz bazowy agencji lub też jeżeli S&P zaobserwowałaby wzrost aktywności quasi-fiskalnej instytucji znajdujących się pod kontrolą państwa, która mogłaby osłabić budżet państwa
- S&P dojdzie do wniosku, że doszło osłabienia niezależności Narodowego Banku Polskiego w związku z faktycznym lub postrzeganym wpływem politycznym na politykę monetarną.

W grudniu S&P podniosła perspektywę ratingu Polski do stabilnej z negatywnej.

Najsurowsza w ocenach była zawsze S&P

Spośród trzech największych agencji ratingowych najsurowiej ocenia Polskę właśnie S&P. W styczniu zeszłego roku agencja znacznie obniżyła nasz rating do poziomu BBB+ z perspektywą negatywną. To tak, jakby Polska w oczach inwestorów spadła z trzeciej do czwartej ligi. Kilka miesięcy temu agencja podniosła jednak perspektywę do stabilnej - czyli zapowiedziała pośrednio, że dalszych obniżek na razie nie będzie.

Ocena ratingowa jest dość istotna: wpływa na kursy walut, giełdy czy koszty obsługi zadłużenia danego kraju.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt