Logo Polskiego Radia
Print

Obchody 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 18.05.2018 15:59
  • Uroczystości na Monte Cassino. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
18 maja 1944 roku na ruinach benedyktyńskiego klasztoru na szczycie Monte Cassino załopotała biało-czerwona flaga
Monte Cassino. Zdjęcie ilustracyjneMonte Cassino. Zdjęcie ilustracyjneFoto: polskieradio.pl

Polska delegacja i weterani w przypadającą 74. rocznicę bitwy pod Monte Cassino w Apeninach złożyli kwiaty przy pomniku 3. Dywizji Strzelców Karpackich, 5. Kresowej Dywizji Piechoty oraz 4. Pułku Pancernego "Skorpion". W uroczystości wziął udział między innymi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Po południu weterani i polska delegacja państwowa wzieli udział w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, gdzie odprawiona została msza święta i odczytany zostanie Apel Poległych.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym obecnych było kilkudziesięciu weteranów, w tym grupa żołnierzy generała Andersa. Uczestnik walk o Monte Cassino porucznik Władysław Dąbrowski z 15. Pułku Ułanów Poznańskich podkreśla, że bój o klasztor był dla polskich żołnierzy ważnym zadaniem. Zdobycie Monte Cassino umożliwiło wojskom aliantów marsz na Rzym.

Walki o Monte Cassino toczyły się w sumie kilka miesięcy. Zanim Polacy zaatakowali wzgórze, trzykrotnie szturmowały je wojska Aliantów, którzy łącznie stracili 54 tysiące żołnierzy. 18 maja 1944 roku na ruinach benedyktyńskiego klasztoru na szczycie Monte Cassino załopotała biało-czerwona flaga. Po kilku godzinach na polecenie generała Władysława Andersa, wywieszono też brytyjską. Zwycięstwo polskich żołnierzy ogłosił w południe Hejnał Mariacki, odegrany ze wzgórza.

IAR/ho
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt