Logo Polskiego Radia
Print

Mijają 73. lata od wyzwolenia obozu KL Ravensbrück

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 30.04.2018 08:27
  • Dr Wanda Półtawska, między innymi na niej Niemcy przeprowadzali eksperymenty pseudomedyczne. Jak wspomina wybierano do nich młode zdrowe dziewczyny [posłuchaj]
30 kwietnia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz KL Ravensbruck. Był to obóz koncentracyjny dla kobiet
Więźniarki Ravensbrück Foto: Bundesarchiv/Wikimedia Commons/dp

Powstał w 1939 roku. Zginęło w nim 132 tysiące osób, w tym około 40 tysięcy Polek.

Hitlerowski reżim ze szczególnym okrucieństwem traktował kobiety. W obozie w Ravensbruck prowadzono operacje doświadczalne, głównie na grupie Polek z wrześniowego transportu z 1941 roku z Lublina i Warszawy. Transport oznaczony był kryptonimem Sondertransort.

Historyk profesor Jan Żaryn mówi Polskiemu Radiu, że w Ravensbruck więziono młode dziewczęta, elitę struktur niepodległościowych polskiego podziemia. Profesor Żaryn zwraca uwagę, że pomimo nieludzkiego traktowania przez SS-manów kobiety dały przykład zachowania godności i człowieczeństwa. "Pani Wanda Półtawska jest tą, która do dziś symbolizuje to środowisko” - mówił prof. Żaryn. Wskazał, że także inne więźniarki dawały świadectwo zwycięstwa nad reżimem niemieckim.

Obóz dla kobiet Ravensbrück w pobliżu kurortu Fürstenberg w Meklemburgii powstał na zlecenie SS wiosną 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej systematycznie go powiększano. Z obozowych rejestrów wynika, że do 1945 roku przez obóz przeszło 132 tysiące osób głównie kobiet. Większość więźniów umarła z głodu, z powodu chorób i eksperymentów pseudomedycznych, a także została rozstrzelana.

W komorze gazowej, która uruchomiono w 1944 roku zgładzono 6 tysięcy więźniarek. Wyzwolenia doczekało jedynie 2 tysiące chorych więźniów. Przeszło 20 tys. więźniów SS-mani wyprowadzili wcześniej w ramach tzw. marszów śmierci do innych obozów koncentracyjnych.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt