Logo Polskiego Radia
Print

W Buenos Aires uhonorowano kpt. Antoniego Żebrowskiego

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.03.2018 10:46
  • Ambasador Marek Pernal o uroczystościach na cześć kpt. Antoniego Żebrowskiego [posłuchaj]
Bohaterski lotnik wykonywał loty bojowe w 307 Nocnym Dywizjonie Myśliwskim Lwowskich Puchaczy
Uroczystości ku czci kpt. Antoniego ŻebrowskiegoUroczystości ku czci kpt. Antoniego ŻebrowskiegoFoto: Ambasada RP w Buenos Aires
Upamiętnienie zasług lotnika z polskiego Dywizjonu 307, walczącego w obronie brytyjskich miast podczas II Wojny Światowej, było możliwe dzięki wspólnej inicjatywie Ambasady RP w Buenos Aires, Ogniska Polskiego i 307 Squadron Project z Wielkiej Brytanii.

Kpt. Antoni Żebrowski wykonywał loty bojowe w 307 Nocnym Dywizjonie Myśliwskim Lwowskich Puchaczy jako radionawigator od 11 sierpnia 1943 r. Jego załoga strąciła 3 niemieckie samoloty i przyczyniła się do uszkodzenia celów naziemnych na terenie Niemiec. Po wojnie i demobilizacji wyemigrował do Argentyny, gdzie mieszka do dzisiaj.

W uznaniu zasług, decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Antoni Żebrowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał z rąk Ambasadora RP w Republice Argentyńskiej Marka Pernala i attaché obrony ppłk. Krzysztofa Rojka.

O historii 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego Lwowskich Puchaczy opowiedzieli zebranym przedstawicielom korpusu dyplomatycznego i Polonii, Michael Parrott, Andrzej Michalski, Marcin Piórkowski i Agnieszka Piech z 307 Squadron Project, którzy przybyli do Buenos Aires na zaproszenie Ambasady RP specjalnie na tę okazję.

Uroczystości zakończył pokaz premierowy filmu dokumentalnego o Antonim Żebrowskim zrealizowanego z inicjatywy Ambasady RP w Buenos Aires, przez Maję Tyborską i Lucasa Trajtengartza.

- To była wzruszajaca uroczystość. Musimy pamiętać o ludziach, którym zawdzięczamy wolność - powiedział Marek Pernal, Ambasador RP w Republice Argentyńskiej. Rozmawiała z nim Halina Ostas.

Źródło: Ambasada RP w Buenos Aires/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt