Logo Polskiego Radia
Print

Rosyjska historyk o polskiej przeszłości

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.03.2018 16:09
  • Rosyjska historyk: Polska ofiarą hitleryzmu i stalinizmu [posłuchaj]
Nie wolno zapominać, że Polska jest ofiarą hitleryzmu i stalinizmu-oświadczyła prof. Natalia Lebiediewa z Rosyjskiej Akademii Nauk
źródło: pixabay.com

Badaczka zbrodni stalinowskich odniosła się w ten sposób do wypowiedzi części rosyjskich polityków, którzy w telewizji państwowej sugerowali, że Polacy przeinaczają historyczne fakty i nie szanują wkładu Armii Czerwonej w rozgromienie hitlerowskich Niemiec.

Natalia Lebiediewa zwróciła uwagę, że współczesna rosyjska propaganda, podobnie jak w okresie radzieckim, pomija w rozważaniach historycznych fakt napaści Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. „Zawsze powtarzam, że to był czwarty rozbiór Polski przeprowadzony przez Niemcy i Związek Radziecki" - podkreśliła Natalia Lebiediewa. "Dokonany na podstawie porozumienia ZSRR z Niemcami i co najgorsze, że myśmy napadli wspólnie z Niemcami na Polskę” - wyjaśnia rosyjska historyk. W jej ocenie, rosyjscy politycy czy publicyści, którzy próbują umniejszać ogrom cierpień Polaków, uprawiają historyczną propagandę.

„Naród polski był przeciwko hitleryzmowi i na ile tylko było możliwe, walczył z hitleryzmem" - oświadczyła rozmówczyni Polskiego Radia. "Jesteście ofiarami tej wojny, bez dwóch zdań jesteście ofiarami hitleryzmu i stalinizmu” - dodaje Natalia Lebiediewa.

Obraźliwe dla Polski opinie niektórych rosyjskich polityków i publicystów wypowiadane są w związku krytyką trwającego w naszym kraju procesu dekomunizacji, który wiąże się z demontażem radzieckich pomników.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt