Logo Polskiego Radia
Print

USA: Żydzi liczą na zakończenie sporu Polski i Izraela

Jedynka
Dariusz Adamski 06.03.2018 08:12
  • Anna Maria Anders zapewnia: żydzi w USA liczą na rozwiązanie problemu ws. ustawy o IPN (PR/Marek Wałkuski)
Żydzi w USA liczą na rozwiązanie sporu ws. ustawy o IPN - zapewniła senator Anna Maria Anders
Anna Maria Anders rozmawia z korespondentem Polskiego Radia w USA, Markiem Wałkuskim Anna Maria Anders rozmawia z korespondentem Polskiego Radia w USA, Markiem Wałkuskim PR/Marek Wałkuski

Minister do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders powiedziała, że amerykańscy Żydzi liczą na rozwiązanie problemu nowelizacji ustawy o IPN i deklarują, że zależy im na przyjaźni z Polską. Minister Anders przebywa w Waszyngtonie, gdzie bierze udział jako obserwator w konferencji najbardziej wpływowej organizacji żydowskiej w Stanach Zjednoczonych: Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych – AIPAC.

W rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie Markiem Wałkuskim Anna Maria Anders przyznała, że na konferencji AIPAC jest pytana o ustawę o IPN. Odpowiada wówczas, że należy poczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Minister Anders oceniła, że polsko-izraelski spór znalazł się w impasie. - Są rozmowy ale nie ma nic konkretnego ani w jedną ani w drugą stronę - stwierdzała.

Wyraziła też przekonanie, że kluczem do poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi jest rozwiązanie konfliktu z Izraelem. - Jeżeli uda nam się rozwiązać problem na linii Warszawa-Jerozolima to z Amerykanami też będzie dobrze - powiedziała Anna Maria Anders. Jej zdaniem, wrogowie Polski tacy jak Rosja cieszą się z pogorszenia relacji Polski z USA i Izraelem. Minister Anders oceniła, że nowelizacja ustawy o IPN, wbrew intencjom jej twórców, nie przyczyniła się do poprawy wizerunku Polski. - Wydaje mi się, że możemy się pogodzić z Izraelem i że pogodzimy się z Ameryką, ale skutki tego wszystkiego mogą jeszcze trochę potrwać - stwierdziła. Minister Anders dodała, że podczas wizyty w USA spotyka się nie tylko z przedstawicielami AIPAC ale również z członkami amerykańskiego Kongresu.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt