Logo Polskiego Radia
Print

"Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 09.11.2018 15:16
Na uniwersytecie w Salzburgu można zobaczyć wystawę "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice"
Panel podczas otwarcia wystawyPanel podczas otwarcia wystawyInstytut Polski w Wiedniu

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak otworzył w Salzburgu niemieckojęzyczną wystawę pt. "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice". Salzburg jest trzecim miastem w Austrii, po Wiedniu oraz Linzu, w którym austriacka publiczność ma możliwość obejrzenia poruszającej wystawy prezentującej historie piętnastu osób urodzonych w latach 1939-1942, ocalonych z Holocaustu dzięki pomocy polskich rodzin, które uznały je za własne dzieci.

W otwarciu wystawy na uniwersytecie udział wzięli przedstawiciele środowiska akademickiego, studenci oraz Konsul Honorowy RP w Austrii, dr Michael Pallauf. Gośćmi specjalnymi byli: Joanna Sobolewska-Pyz (ocalała z Holocaustu, pomysłodawczyni i zarazem jedna z bohaterek wystawy oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce), a także Anna Kołacińska-Gałązka oraz Jacek Gałązka (autorzy wystawy).

- W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta rocznica jest okazją do przypomnienia osób, które przyczyniły się do rozwoju polskiej kultury i naszego społeczeństwa. Tych, którzy zbudowali tożsamość naszego kraju. Byli to niewątpliwie także polscy Żydzi, tak silnie związani z naszym dziedzictwem kulturowym. Historia Żydów w Polsce ma ponad tysiąc lat. Tysiąc lat sąsiedztwa, charakteryzującego się okresami świetnego wzrostu gospodarczego, tolerancji, ale także bolesnych i trudnych czasów, takich jak Holokaust, który dokonany został przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich - podkreślił podczas otwarcia dyrektor Rafał Sobczak. - Tym bardziej, w obliczu niemieckiego terroru lat 1939-1945, należy pamiętać o wszystkich tych, którzy ratowali naszych żydowskich współbraci - dodał Sobczak.

Wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" opowiada o losach piętnaściorga dzieci, które przeżyły Holocaust dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Polacy, którzy postanawiali zaopiekować się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia.

Wystawę na Uniwersytecie w Salzburgu można oglądać do 29 listopada.

Instytut Polski w Wiedniu

dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt