Logo Polskiego Radia
Print

Międzynarodowe wydarzenia programu „Niepodległa”

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 09.11.2018 13:08
  • Międzynarodowe wydarzenia programu „Niepodległa” [posłuchaj].mp3
Inspirowanie polską kulturą artystów i publiczności na całym świecie to cele programu „Niepodległa"
Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof OlendzkiDyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof OlendzkiFoto: IAM/materiały prasowe

Ponad 400 projektów kulturalnych zostanie zrealizowanych do 2022 roku w ramach zagranicznego programu "Niepodległa". Do tej pory odbyło się około 240 wydarzeń w 65 miastach na całym świecie, m.in. w Paryżu otwarto monograficzną wystawę Romana Cieślewicza w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, a w Centrum Pompidou ekspozycję poświęconą twórczości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Z okazji międzynarodowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano między innymi: koncerty Sinfonii Varsovii 10 i 11 listopada w Usan i Seulu oraz występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Szymonem Nehringiem 17 listopada w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. Ponadto 2 grudnia w paryskiej katedrze św. Ludwika, Orchestre Pasdeloup - najstarsza francuska orkiestra symfoniczna, wykona polski program pod batutą Jerzego Maksymiuka z udziałem pianisty Janusza Olejniczaka. Z kolei 11 listopada na festiwalu United Solo na Broadwayu w Nowym Jorku zaprezentowany zostanie multimedialny spektakl "The Auschwitz Volunteer: Captain Witold Pilecki".

Koordynatorem Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa" jest Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie. - Celem programu jest wzmocnienie wizerunku Polski i inspirowanie naszą kulturą twórców i publiczność na całym świecie – mówi dyrektor instytutu Krzysztof Olendzki, z którym rozmawia Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt