Logo Polskiego Radia
Print

Muzyczne obchody Święta Niepodległości

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 08.11.2018 13:54
  • Muzyczne wydarzenia w ramach obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości [posłuchaj]
Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz czy Krzysztof Cugowski - to niektórzy artyści, którzy wystąpią na Koncercie dla Niepodległej
Marek Bałata, Ola Turkiewicz, Jan Bogdaniuk w trakcie wykonania "Zbroi" Jacka Kaczmarskiego Foto: Dawid Korczyński/mat. dla mediów

Wspólne śpiewanie hymnu, Koncert dla Niepodległej na stadionie PGE Narodowy oraz Festiwal Niepodległa - to niektóre propozycje MKiDN i Biura Programu "Niepodległa" na świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju zaplanowano kilka tysięcy wydarzeń.

Od ubiegłego roku w ramach programu "Niepodległa" zgłoszono ponad 3 tys. wydarzeń. W sumie tylko w tym roku rozdysponowano 17 mln zł na ok. 300 projektów.

Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości realizowanym przez Biuro Programu "Niepodległa" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Koncert dla Niepodległej. Podczas wydarzenia, organizowanego na stadionie PGE Narodowy, zostaną zaprezentowane utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego, czasów II wojny światowej, lat 60. ubiegłego wieku oraz złotej ery polskiego rocka. Będą śpiewane pieśni legionowe, przeboje przedwojennej muzyki filmowej, utwory powstańcze oraz te dedykowane walce z komunizmem, wśród nich legendarne "Mury" Jacka Kaczmarskiego w nowej interpretacji Krystyny Prońko.

Na koncercie wystąpią też. m.in. Stanisława Celińska, Aleksandra Kurzak, L.U.C., Maryla Rodowicz, Paweł Kukiz, Kamil Bednarek, Warszawskie Combo Taneczne, SBB i Natalia Nykiel. "Zasadą jest, że każdy z wykonawców śpiewa nie swój utwór w nowych aranżacjach, specjalnie przygotowanych na Koncert dla Niepodległej" - powiedział PAP dyr. Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Rzecznik prasowy Biura Programu "Niepodległa" Kamil Wnuk przekazał PAP, że wszystkie bilety na koncert zostały zarezerwowane. "Rezerwacje powinny zostać odebrane (pobrane bilety w pdf) do 7 listopada. Od 8 listopada nieodebrane bilety wrócą do puli. Na cały koncert zaplanowano 43 tys. miejsc" - zaznaczył Wnuk.

Koncert rozpocznie się 10 listopada o godz. 19.30, a o godz. 20.10 zaplanowano jego transmisję telewizyjną. Finałem wydarzenia będzie wspólnie zaśpiewany hymn.

Na koncert zostali zaproszeni obecny prezydent, premier, członkowie rządu, ale także byli prezydenci i byli premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu, wszyscy posłowie i wszyscy senatorowie. Zaproszony został także cały korpus dyplomatyczny stacjonujący w Polsce.

Wydarzeniem, które w intencji organizatorów obchodów niepodległości, połączy wszystkich Polaków w niedzielę, 11 listopada, będzie akcja "Niepodległa do hymnu", w trakcie której o godz. 12 Polacy wspólnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zostanie wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Wyemitują go stacje radiowe i telewizyjne, zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji.

PAP/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt