Logo Polskiego Radia
Print

Ruszył 9. przegląd filmowy "Echa Katynia"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.04.2018 16:16
  • Przegląd filmowy "Echa Katynia". Relacja Witolda Banacha (IAR)
Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną filmy,których tematyka dotyczy zbrodni sowieckich popełnionych na Polakach
Echa KatyniaEcha Katynia materiał promocyjny

- Cztery produkcje filmowe dot. zbrodni katyńskiej i innych represji komunistycznych będzie można zobaczyć podczas 9. przeglądu filmowego "Echa Katynia" organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Bezpłatne pokazy w ponad czterdziestu miastach potrwają do połowy maja. Patronem medialnym przeglądu jest Polskie Radio.

Celem przeglądu jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Jak podkreślają organizatorzy z Instytutu Pamięci Narodowego, przedstawione zostaną filmy stanowiące refleksję także nad innymi komunistycznymi represjami. Obrazy odnoszą się nie tylko do "relacji świadków, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów bliskich ofiar zbrodni".

Tegoroczna edycja odbędzie się m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Derby (Wlk. Brytania), Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Olkuszu, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie. Pokazom filmowym towarzyszyć będą prelekcje historyczne, dyskusje z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy, producentów, a także członków rodzin ofiar "Golgoty Wschodu".

Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną cztery filmy, których tematyka dotyczy zbrodni sowieckich popełnionych na Polakach. "Rozstrzelać Polaków" w reżyserii Mirosława Majerana poruszą kwestię "operacji polskiej" NKWD przeprowadzonej w latach 1937-1938. Kolejna produkcja - "Nie pamiętam" w reżyserii Mirosława Mamczura - to adaptacja sztuki teatralnej, która pokazuje konsekwencje wojny i losy Polaków, zarówno cywilów jak i żołnierzy, którzy zostali zesłani na wschód. Kolejne filmy: "Miałam Ojca w wyobraźni" oraz "W jednej chwili..." podejmują kwestię pamięci o zbrodni katyńskiej, ukazują losy rodzin katyńskich i to w jaki sposób musiały się zmierzyć ze stratą najbliższych.

Szczegółowy program dostępny jest pod adresem: http://pamiec.pl/pa/edukacja/akcje-i-obchody/ogolnopolskie/katyn/przeglad-filmowy-echa-k/19582,9-przeglad-filmowy-Echa-Katynia.html

"Echa Katynia" to inicjatywa organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej corocznie od 2010 r. Jak zapewniają organizatorzy, emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni. Podczas poprzednich edycji zaprezentowano łącznie 34 filmy, powstałe w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i USA.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRS dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRS, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt