Logo Polskiego Radia
Print

Odnaleziono trzy obrazy zrabowane w czasie wojny

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.04.2018 13:11
MKiDN i policja odnaleźli trzy obrazy zagrabione w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie
Odzyskane przez policję dziełaOdzyskane przez policję dziełaPAP/Policja

Chodzi o dzieła: "Ananas" Józefa Pankiewicza, "Pejzaż z okolic Neapolu" Iwana Trusza, "Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego" Kazimierza Pochwalskiego.

Ministerstwo Kultury przekazało że, obraz Józefa Pankiewicza "Ananas" odnaleziono w styczniu 2018 r. Dzieło pochodzi najprawdopodobniej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Obiekt trafił do Muzeum w 1928 r. W czerwcu 1940 r. został skonfiskowany przez okupacyjne władze niemieckie i przeniesiony do biur Generalnego Gubernatorstwa. Jego losy pozostawały nieznane aż do 2016 r., kiedy to dzieło zostało zidentyfikowane w jednym z albumów prezentujących twórczość Pankiewicza. W nocie katalogowej obiektu widniał dopisek: własność prywatna, Warszawa. Dzięki działaniom stołecznej policji udało się zlokalizować dzieło w jednej z warszawskich kolekcji prywatnych. Obecnie powołani zostali eksperci, których badania mają ostatecznie zweryfikować czy dzieło to jest tożsame ze stratą wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie.

MKiDN podało, że dzieło Iwana Trusza "Pejzaż z okolic Neapolu" pojawił się w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w marcu 2018 r. Dzieło zostało podarowane Muzeum Narodowemu w Krakowie pod koniec lat 30-tych XX w. przez Stanisława Badeniego, skąd zaginęło w czasie II wojny światowej.

Z kolei "Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego" autorstwa Kazimierza Pochwalskiego został podarowany przez artystę Muzeum Narodowemu w Krakowie w 1934 r. Obraz został wówczas przekazany do dekoracji krakowskiego magistratu, gdzie stanowił ozdobę gabinetu prezydenta miasta. Portret pozostał tam do wybuchu II wojny światowej, nigdy nie powrócił do Muzeum, a jego dalsze losy pozostawały nieznane. Obiekt został wystawiony na sprzedaż przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych w marcu br., gdzie zabezpieczyła go stołeczna policja.

Wszystkie trzy dzieła figurowały w bazie strat wojennych MKiDN.

Ministerstwo Kultury przypomina, że w ostatnim półroczu udało się odnaleźć cztery obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, zaginione podczas wojny. W listopadzie 2017 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zabezpieczyli obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku". Dzieło zostało zaprezentowane 8 stycznia 2018 r. w galerii Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach.

"W czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie zrabowano blisko 120 dzieł malarstwa polskiego, które do dziś są poszukiwane. Są wśród między innymi obraz Juliana Fałata "Zaloty myśliwca", Szymona Czechowicza "Święci Paweł i Jan uzdrawiający kalekę" czy "Hucułka" Władysława Jarockiego" - napisano w komunikacie resortu kultury.

MKiDN zwraca uwagę, że "kolejne zabezpieczone w ostatnim czasie obrazy mogą świadczyć o tym, że zabytki te nigdy nie opuściły kraju, padły zaś łupem powojennego szabru".

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt