Logo Polskiego Radia
Print

Jazzmani USAF z trasą po Polsce

PAP
Dariusz Adamski 13.04.2018 13:05
Zespół jazzowy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie ruszy w trasę koncertową po Polsce
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/FirmBee/CC0 License

O trasie poinformowała Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce w komunikacie na swojej stronie internetowej. Koncerty odbywać się będą w dniach 17-25 kwietnia.

Jak podała ambasada USA, trasa koncertowa zespołu jazzowego Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie odbędzie się w ramach kampanii "100 Lat Razem", która celebruje istniejące od stuleci bliskie związki między Polakami i Amerykanami. "Orkiestra, której siedzibą jest baza lotnicza Ramstein w Niemczech, przenosi brzmienie Ameryki do najlepszych sal koncertowych Europy, słynąc zwłaszcza z mistrzowskich wykonań klasycznych utworów z epoki swingu" - podkreślono w komunikacie.

Ambasada poinformowała, że we współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie 18 kwietnia (środa) grupa wystąpi na międzynarodowej konferencji z okazji Dnia Ziemi w Babiogórskim Parku Narodowym, w czwartek 19 kwietnia - w Rzeszowie, a w piątek 20 kwietnia - w Krakowie. 21 kwietnia (sobota) "ambasadorzy jazzu" USAFE zagrają w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w warszawskich Łazienkach. Bilety na ten koncert można nabyć w kasie (ul. Agrykola 1). We wtorek 24 kwietnia zespół zagra w klubie Akcent w Grudziądzu. Tournee zakończy wielki koncert finałowy, który odbędzie się 26 kwietnia w Filharmonii Szczecińskiej. W programie koncertu znajdą się największe przeboje amerykańskiej muzyki. Zespół wykona kompozycje m.in. Elli Fitzgerald, Duke'a Ellingtona, Peggy'ego Lee i Louisa Armstronga.

"100 Lat Razem: Ludzie - Historia - Przyszłość"

"Tegoroczna trasa, która odbędzie się podczas Miesiąca Jazzu, nie tylko wzmacnia kampanię »100 Lat Razem«, podkreśla również ponad siedemdziesięcioletnią obecność zespołu Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie. Zespół Amerykańskich Sił Powietrznych od 1943 roku zapewnia rozrywkę widzom niezależnie od wieku i narodowości" - czytamy w komunikacie.

Zespół jazzowy Amerykańskich Sił Powietrznych w Polsce kultywuje dziedzictwo majora Glenna Millera, amerykańskiego puzonisty i aranżera, który w 1942 r. wstąpił do wojska i został liderem Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych USA. Poza big bandem Miller prowadził także orkiestrę dętą i orkiestrę smyczkową. Po przyjeździe do Anglii występował z zespołami w BBC, wykonując swoje aranżacje w audycjach nadawanych dla amerykańskich żołnierzy i okupowanej Europy. Zginął w 1944 r. w katastrofie lotniczej nad kanałem La Manche.

W ramach inicjatywy pod nazwą "100 Lat Razem: Ludzie - Historia - Przyszłość" ambasada USA w Polsce świętuje stulecie polskiej niepodległości oraz setną rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Polską. W grudniu 2017 r. amerykańscy dyplomaci rozpoczęli podróż po Polsce, która ma objąć każde województwo, w sumie 100 miast. Cel spotkań to podsumowanie minionych stu lat relacji polsko-amerykańskich.

dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt