Logo Polskiego Radia
Print

Światowy Dzień Radia pod hasłem "Radio i sport"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.02.2018 17:37
  • Światowy Dzień Radia. Relacja Doroty Piotrowskiej [posłuchaj]
Celem ogłoszonego przez UNESCO święta jest promowanie radiofonii i podkreślenie jej współczesnego znaczenia
Foto: Bartosz Frątczak/Instytut Polski w Wilnie

Po raz siódmy obchodzimy Światowy Dzień Radia. Celem ogłoszonego przez UNESCO święta jest promowanie radiofonii i podkreślenie jej znaczenia we współczesnej historii. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Radio i sport".

- W roku olimpijskim to całkiem naturalne, że łączy się sport z radiem, ale z pewnego powodu. Chodzi o to, że radio i sport to są według UNESCO dwie dziedziny, które wymagają partycypacji obywatelskiej czyli przeżywania wspólnie, współuczestnictwa, ale również współzawodnictwa oczywiście fair play - podkreślił profesor Sławomir Ratajski z Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wspominał znakomitego komentatora sportowego Bohdana Tomaszewskiego. - Mówił: "szkoda, że Państwo tego nie widzą", a jednocześnie tak opowiadał o danych zawodach, że to widzieliśmy. I to jest właśnie największa sztuka radiowa - podkreślił Krzysztof Czabański.

Zwolennikiem radiowych transmisji sportowych jest też przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Witold Kołodziejski zaznaczył, że więcej emocji jest podczas słuchania relacji sportowych w radiu, zwłaszcza jeśli jest dobry komentator.

W roku Zimowych Igrzysk Olimpijskich, UNESCO ma nadzieję na zaangażowanie wszystkich rozgłośni radiowych, na całym świecie, w promocję piękna sportu i jego roli w budowaniu właściwych, pokojowych relacji międzyludzkich i promowaniu wartości.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt