Logo Polskiego Radia
Print

Wiedeń: otwarto wystawę "Wypędzeni 1939"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.09.2017 15:49
W Instytucie Polskim w Wiedniu otwarto wystawę „Wypędzeni 1939” dot. deportacji ludności polskiej z III Rzeszy
Instytut Polski w Wiedniu

Archiwalne fotografie, plakaty i dokumenty, a także krótkie filmy opowiadające historie wysiedlanych Polaków, zaprezentowano na wystawie w siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu. W otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. przedstawiciele Polonii.

Wystawę "Wypędzeni 1939" przygotował Związek Miast Polskich, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci środowisk polonijnych Wiednia, a także Austriacy, w tym przedstawiciele świata nauki, m.in. prezes Towarzystwa Austriacko-Polskiego, Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu oraz Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich prof. Theodor Kanitzer, przedstawiciele Archiwum Austriackiego Ruchu Oporu – Dokumentationsarchiv des Österreichischen Widerstandes – dyrektor naukowy dr Gerhard Baumgartner oraz dr Winfried R. Garscha, i Agnieszka Kołodziejska z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu.

Prezentowane fotografie, plakaty i dokumenty, pozyskane z polskich i niemieckich archiwów, przestawiają wysiedlanych ludzi, oraz ich dalsze losy, a także "ukazują szerszy kontekst polityki prowadzonej przez Niemcy pod hasłami »Lebensraum« oraz »Generalplan Ost«, w okolicznościach terroru stosowanego wobec Polaków i Żydów na tych terenach" - czytamy w przesłanym w środę przez Instytut Polski w Wiedniu komunikacie prasowym.

Dyrektor Instytutu Rafał Sobczak przypomniał podczas otwarcia wystawy, że "deportacje ludności polskiej były pierwszymi deportacjami podczas II wojny światowej, okrutnym poligonem doświadczalnym Adolfa Eichmanna i nazistowskiej »polityki ludnościowej«".

- Tylko szacunek do tradycji i pamięć o historii dają nam nadzieje na to, że błędy II wojny światowej nie zostaną powtórzone w przyszłości - podkreślił.

Kurator wystawy dr Jacek Kubiak, autor prezentowanych na wystawie krótkich wywiadów z ofiarami przymusowych wysiedleń, podkreślił, że podczas kręcenia filmów "okazało się, że mnóstwo z tych osób chce rozmawiać, aby »pozbyć się« balastu swoich historii, wspomnienia kolektywnego doświadczenia, jakim były deportacje, o którym jak dotąd nie miało okazji nikomu opowiedzieć" - powiedział.

W trakcie trwania ekspozycji, 28 września, odbędzie się debata na temat "wadliwych kodów pamięci" zatytułowana: "Pamięć i prawda narracji o zbrodniach niemieckiego totalitaryzmu".

Wystawę - która ma na celu "zwrócenie uwagi na rolę paktu Hitler-Stalin w polityce wobec ludności polskiej i żydowskiej, jak i przesiedleń tzw. Niemców etnicznych z terenów sowieckich, osiedlanych w okupowanej Polsce w ramach akcji »Heim ins Reich« (Powrót do Rzeszy)" - można oglądać do 12 października.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt