Logo Polskiego Radia
Print

Ustawa o izolacji internetu w rosyjskim parlamencie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.02.2019 13:15
  • Rosyjski parlament przygotował ustawę o izolacji internetu. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Niższa izba rosyjskiego parlamentu rozpatrzy projekt ustawy o izolacji lokalnego internetu od globalnej sieci
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepixabay.com/PEXELS/CC0 License

Realizacja tej inicjatywy, zgłoszonej przez grupę posłów i senatorów będzie kosztowała budżet Rosji ponad 20 miliardów rubli, to jest w przeliczeniu około 270 milionów euro. Zdaniem ekspertów, odcięcie Rosji od globalnej sieci jest teoretycznie możliwe, ale wymaga ogromnych nakładów i w przyszłości wygeneruje straty finansowe we wszystkich rosyjskich instytucjach, które działają na światowych rynkach.

Autorami projektu ustawy o izolacji internetu są między innymi: pomysłodawca ustawy o karaniu internautów za obrazę władzy senator Andriej Kliszas oraz podejrzewany przez brytyjskie organy ścigania o udział w zabójstwie byłego agenta FSB Aleksandra Litwinienki deputowany Andriej Ługawoj. Obaj politycy zgłaszając projekt ustawy o izolacji internetu napisali w uzasadnieniu, że przyjęcie dokumentu jest konieczne ze względu na agresywne działania w przestrzeni cybernetycznej inicjowane przez Stany Zjednoczone. Przygotowany przez nich i popierany przez rząd dokument zakłada odłączenie rosyjskiego segmentu internetu od globalnej sieci w taki sposób, aby nie pogorszyła się jakość usług wewnątrz Rosji.

Rosyjscy dostawcy internetu są przeciwni tego typu projektom i zapowiadają przedstawienie własnej ekspertyzy ich szkodliwości.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt