Logo Polskiego Radia
Print

Pogrzeb prezydenta USA George'a H.W. Busha

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 06.12.2018 13:34
  • USA: dziś odbędzie się pogrzeb George'a H. W. Busha [posłuchaj]
W uroczystościach wzięli udział bliscy zmarłego prezydenta oraz władze lokalne i stanowe z Teksasu
George W. Bush przed trumną swojego ojca Foto: PAP/EPA/ANDREW HARNIK / POOL

W Stanach Zjednoczonych odbył się pogrzeb zmarłego w ubiegły piątek prezydenta George'a H.W. Busha. Poprzedzi go nabożeństwo w Kościele Episkopalnym św. Marcina w Houston.

W uroczystościach wzięli udział bliscy zmarłego prezydenta oraz władze lokalne i stanowe z Teksasu. George Bush senior przez większość życia było związany z tym stanem. Zamieszkał w nim w 1948 roku, rozpoczynając karierę w biznesie i polityce.

Trumna z ciałem zmarłego prezydenta była wystawiona na widok publiczny w Kościele Episkopalnym św. Marcina od wczorajszego wieczoru. Przetransportowano ją tam z lotniska Ellington Field, na którym wylądował prezydencki samolot Air Force One po zakończeniu uroczystości państwowych w Waszyngtonie.

Nabożeństwo pogrzebowe w Houston było ostatnią publiczną ceremonią. Po nim kondukt żałobny przeszedł na stację kolejową, z której specjalnym pociągiem trumna została przewieziona na teren Uniwersytetu w miejscowości College Station. Mieści się tam prezydencka biblioteka imienia George'a H. W. Busha.

To w tym miejscu spoczął 41. prezydent Stanów Zjednoczonych. Uroczystość miała charakter prywatny. Zgodnie z życzeniem zmarłego, podczas pogrzebu nad miejscem ceremonii przeleciała eskadra myśliwców w szyku z brakującą jedną z maszyn.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt