Logo Polskiego Radia
Print

Austria: emerytowany oficer szpiegował dla Rosji?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 09.11.2018 11:14
  • Austria podejrzewa, że emerytowany oficer wojskowy szpiegował dla Rosji. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
  • Rosyjskie MSZ wezwało ambasadora Austrii. Z oficjalnego komunikatu wynika, że chodzi o wyrażenie protestu w związku z aferą szpiegowską, która wybuchła na linii Moskwa - Wiedeń. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował w Wiedniu o wykryciu afery szpiegowskiej
Konferencja kanclerza Austrii Sebastiana Kurza ws. szpiegostwa b. oficera wojskowegoKonferencja kanclerza Austrii Sebastiana Kurza ws. szpiegostwa b. oficera wojskowegoPAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Emerytowany pułkownik federalnej austriackiej armii jest podejrzewany o to, że przez 20 lat szpiegował na rzecz Rosji.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Sebastian Kurz poinformował, że sprawą podejrzanego o szpiegostwo pułkownika zajmuje się prokuratura. - Musimy poinformować, że podejrzewamy, iż w Austrii emerytowany pułkownik armii austriackiej współpracował z rosyjskimi służbami i przekazywał im przez wiele lat informacje - powiedział Sebastian Kurz. - Jeżeli podejrzenia się potwierdzą, to takie przypadki obojętnie czy się zdarzą w Holandii, czy w Austrii nie poprawiają stosunków pomiędzy Rosją i Unia Europejską - dodał austriacki kanclerz.

W związku z podejrzeniami o wieloletnią współpracę emerytowanego austriackiego oficera z rosyjskimi służbami do austriackiego MSZ został wezwany rosyjski chargé d'affaires.

Szefowa MSZ Austrii odwołuje wizytę w Rosji

W pierwszej reakcji w Moskwie na wydarzenia w Wiedniu przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych powiedział agencji RIA Nowosti, że "ambasador Austrii zostanie wezwany w piątek" do MSZ.

Wiadomość tę podano krótko po podaniu przez media informacji, że z powodu afery szpiegowskiej szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl odwołała zaplanowaną na grudzień wizytę w Moskwie.

Skutki w stosunkach Wiednia i Moskwy

Jak ocenia jeden z głównych moskiewskich dzienników, "Kommiersant", afera szpiegowska może mieć poważne skutki dla relacji rosyjsko-austriackich, które "wyróżniały się szczególnym ciepłem nawet w warunkach kryzysu". Gazeta przypomina, że Austria była pierwszym krajem, który prezydent Władimir Putin odwiedził po swej reelekcji w marcu br. Przedstawiciele Autrii niejednokrotnie krytykowali sankcje wobec Rosji.

Nieoczekiwanie rosyjski przywódca złożył w sierpniu w Austrii drugą wizytę, gdy udając się do Berlina na rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel pojawił się jako gość na ślubie szefowej MSZ Austrii. Ta nieoczekiwana wizyta na prywatnej uroczystości wysokiej rangi przedstawicielki władz Austrii wywołała pod jej adresem wiele pytań - przypomina "Kommiersant".

Kneissl miała odwiedzić Rosję w dniach 3-4 grudnia.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt