Logo Polskiego Radia
Print

W Rosji rekordowa liczba protestów ulicznych w tym roku

IAR / PAP
Dariusz Adamski 08.11.2018 11:12
  • W Rosji rekordowa liczba protestów ulicznych w tym roku. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
W tym roku Rosjanie manifestowali aż 2,5 tysiąca razy - wynika z badań Centrum Gospodarczych i Politycznych Reform
Jeden z protestów, który w ostatnim czasie przeszedł ulicami MoskwyJeden z protestów, który w ostatnim czasie przeszedł ulicami MoskwyPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Demonstracje najczęściej organizowano w Sankt Petersburgu, a najmniejszy udział w protestach mieli mieszkańcy Czeczenii.

Rosjanie najczęściej protestowali przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego. Wśród wznoszonych haseł dominowały wezwania do dymisji rządu Dmitrija Miedwiediewa i krytyka militarystycznej polityki prezydenta Władimira Putina. Eksperci zwracają także uwagę na protesty w obronie wolności internetu i demonstracje antykorupcyjne. Z kolei obrońcy praw człowieka przypominają o brutalnych działaniach policji, rozpędzającej demonstrantów. W ciągu 11 miesięcy 2018 roku łącznie do aresztów za udział w akcjach protestacyjnych trafiło kilka tysięcy osób, w tym nieletni. Letnia i wiosenna fala niezadowolenia społecznego związanego z podwyższeniem wieku emerytalnego przyniosła spadek notowań Władimira Putina. Do tej pory politykę prezydenta popierało ponad 80 procent obywateli, a obecnie tylko 58 procent.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt