Logo Polskiego Radia
Print

"Ukraińska cerkiew będzie niezależna od Moskwy"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.10.2018 11:47
  • Petro Poroszenko o autokefalii ukraińskiej Cerkwi. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Patriarchat Konstantynopola potwierdził zamiar nadania niezależności ukraińskiej cerkwi od Moskwy
Prezydent Ukrainy Petro PoroszenkoPrezydent Ukrainy Petro PoroszenkoIAR/Łukasz Kowalski

Ukraińska Cerkiew otrzymała autokefalię - tak prezydent Ukrainy skomentował wyniki pracy synodu biskupów patriarchatu Konstantynopola, który potwierdził zamiar nadania ukraińskim prawosławnym niezależności od Moskwy.

Petro Poroszenko w wydanym na tę okoliczność oświadczeniu napisał o wyzwoleniu ukraińskiej cerkwi spod rosyjskiego imperializmu. Zaapelował też Ukraińców o tolerancję religijną.

Jak można przeczytać w oświadczeniu ukraińskiego prezydenta - decyzja Patriarchy Bartłomieja i synodu w Konstantynopolu ostatecznie rozwiała imperialne iluzje i szowinistyczne fantazje Moskwy. Poroszenko dodał, że na autokefalię Ukraina czekała ponad 300 lat i jest ona dla Ukraińców gwarancją duchowej wolności.

Podkreślił, że tomos, czyli ostateczny dokument mówiący o autokefalii, będzie nadany po zorganizowaniu w Kijowie Soboru ukraińskich prawosławnych biskupów. Ukraiński prezydent zapewnił, że na Ukrainie panować będzie swoboda wyznania i nie ma mowy o tworzeniu tzw. państwowej cerkwi.

Po synodzie w Konstantynopolu Patriarcha Bartłomiej unieważnił dokument z końca XVII wieku, który podporządkowywał kijowską metropolię Moskwie, potwierdził podjętą wcześniej decyzję o nadaniu ukraińskiej cerkwi autokefalii i zdjął anatemę z patriarchy Kijowa Filareta.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt