Logo Polskiego Radia
Print

Miedwiediew straszy Gruzinów. Chodzi o NATO

IAR / PAP
Dariusz Adamski 07.08.2018 14:11
  • Premier Rosji ostrzegł Gruzinów przed wstąpieniem do NATO. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że członkostwo Gruzji w Sojuszu może „sprowokować straszny konflikt”
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Władze w Tbilisi zapowiedziały, że żadne argumenty i groźby ze strony Rosji nie zawrócą ich kraju z drogi do integracji z NATO i Unią Europejską.

W nocy z 7 na 8 sierpnia przypada 10 rocznica wojny gruzińsko - rosyjskiej o Osetię Południową. 10 lat temu rosyjska armia uniemożliwiła Gruzinom odzyskanie kontroli nad separatystycznym regionem i po kilkudniowych starciach zbrojnych wkroczyła do Gruzji zajmując część jej terytorium. Wtedy władze w Tbilisi zerwały stosunki dyplomatyczne z Rosją.

Pełnomocnik Gruzji do spraw kontaktów z Moskwą Zurab Abaszidze powiedział Polskiemu Radiu, że jego rodacy chcą mieć przyjaciół i partnerów w Unii Europejskiej i NATO, i żadne rosyjskie groźby nie zmienią tej decyzji. -„Jeśli miałbym wybierać, kierując się własnym doświadczeniem i dobrem swoich dzieci oraz wnuków, to wybieram Europę, a NATO jest tym systemem, który chroni ten świat przed zewnętrznymi zagrożeniami” - wyjaśnił gruziński dyplomata.

Władze w Tbilisi przypominają, że jednym z warunków zawieszenia broni, które zawarto w trakcie wojny w 2008 roku było wycofanie rosyjskich wojsk z Abchazji i Osetii Południowej. Moskwa do dziś nie spełniła tego warunku.

IAR/dad

tags: Gruzja, Rosja
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt