Logo Polskiego Radia
Print

Niemiecki dziennik pisze o "polskim obozie zagłady"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.05.2018 11:24
  • "Polski obóz zagłady" znów w niemieckiej gazecie. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
"Frankfurter Neue Presse" użył określenia "polski obóz" w stosunku do niemieckiego obozu zagłady w Treblince
Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau pixabay.com/Public Domain/CC0

To określenie pojawiło się dziś na stronach internetowych gazety w artykule dotyczącym układania kostek brukowych z mosiężnymi napisami, upamiętniającymi mieszkających tam Żydów, którzy zostali zamordowani w okresie nazistowskiego reżimu.

Dziennik, informując o akcji układania w centrum Frankfurtu nad Menem kilkudziesięciu nowych kostek pamięci, opisał m.in. losy urodzonej w tym mieście Żydówki Rosette Goldschmidt. Jak napisał "Frankfurter Neue Presse" - w 1942 roku Goldschmidt została przez nacjonalistów wysłana do "polskiego obozu zagłady w Treblince" gdzie zginęła.

Niemiecka Polonia jest oburzona użyciem po raz kolejny przez niemiecką prasę sformułowania "polski obóz zagłady". Jak dowiedziało się Polskie Radio, Związek Polaków w Niemczech oraz Kluby "Gazety Polskiej" już przygotowują list protestacyjny, który zamierzają wysłać do redakcji "Frankfurter Neue Presse".

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt