Logo Polskiego Radia
Print

Wiceszef KE przedstawił komisarzom stan rozmów z Polską

IAR
Dariusz Adamski 16.05.2018 13:22
  • Frans Timmermans poinformował w KE o rozmowach z Polską, otrzymał poparcie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Frans Timmermans: dotychczasowe zmiany w ustawach sądowych są niewystarczające: KE oczekuje kolejnych nowelizacji
Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej o stanie rozmów z Polską  Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej o stanie rozmów z Polską PAP/Wiktor Dąbkowski

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował komisarzy o stanie rozmów z Polską w sprawie reform sądownictwa. Unijni urzędnicy informują w nieoficjalnych rozmowach, że otrzymał jednoznaczne poparcie.

O przebieg dyskusji został spytany komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. - Komisarze mówią jednym głosem, a wiceprzewodniczący Timmermans jasno się w tej kwestii wypowiedział - poinformował unijny komisarz. Swoje stanowisko dotyczące rozmów z Polską wiceprzewodniczący Komisji przedstawił w poniedziałek unijnym ministrom do spraw europejskich. Frans Timmermans powiedział, że dotychczasowe zmiany w ustawach sądowych są niewystarczające, że Komisja ma nadal wątpliwości co do niezależności wymiaru sprawiedliwości i dlatego oczekuje kolejnych nowelizacji. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański mówił wtedy, że teraz ruch należy do Komisji, bo Polska zrobiła wiele, by zakończyć spór z Brukselą.

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że na dzisiejszym posiedzeniu komisarzy szef Komisji podkreślał, że w sprawie sporu z Polską nie ma różnicy między nim a jego zastępcą. Według części europosłów fakt, że szef Komisji musi o tym zapewniać może świadczyć o istnieniu takiej różnicy. Od dawna mówi się, że Jean-Claude Juncker chciałby szybkiego załagodzenia sporu, a Frans Timmermans nie chce ustąpić, jest bardziej zdecydowany i domaga się najpierw spełnienia przez Polskę wszystkich postulatów.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt