Logo Polskiego Radia
Print

Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.04.2018 11:06
  • Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska złamała europejskie prawo prowadząc wycinkę w Puszczy Białowieskiej
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/CC0 License/jplenio

Wielka Izba złożona z 15 sędziów uznała, że uzasadnieniem dla wycinki nie może być występowanie kornika drukarza. To orzeczenie kończy spór Brukseli z Warszawą. Nie wiążę się z żadnymi karami finansowymi. Polska została obciążona kosztami procesowymi.

Wyrok sędziów z Luksemburga jest zgodny z wcześniejszą opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, że Polska, decydując się na wycinkę, naruszyła dwie unijne dyrektywy - siedliskową i ptasią. - Według Trybunału, działania te prowadzą do zaniku części chronionego obszaru NATURA 2000. Trybunał podkreślił, że w polskim planie zadań ochronnych z 2015 roku jako potencjalne zagrożenie dla puszczy został zidentyfikowany nie kornik drukarz, lecz właśnie usuwanie ponad stuletnich świerków i sosen zasiedlonych przez tego szkodnika - poinformował rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Ireneusz Kolowca.

Orzeczenie nie wiąże się z karami finansowymi, bo Komisja Europejska nie wnioskowała o sankcje. Kierując pozew przeciwko Polsce w 2016 roku Bruksela domagała się wstrzymania wycinki do czasu ogłoszenia ostatecznego orzeczenia. Trybunał Sprawiedliwości w ubiegłym roku przychylił się do tej prośby i zagroził karami w wysokości stu tysięcy euro dziennie, gdyby nakaz wstrzymania prac został złamany. Ale Polska wycofała ciężki sprzęt, zaprzestała wycinki i sprawa kar już się nie pojawiła.

Teraz ministerstwo środowiska zapewnia, że prace w puszczy są prowadzone zgodnie z prawem, a leśnicy usuwają tylko martwe drzewa zagrażające zdrowiu i życiu ludzkiemu. Wraz z tym wyrokiem sprawa zostaje więc zakończona. Pod warunkiem, że wycinka w puszczy nie zostanie wznowiona.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt