Logo Polskiego Radia
Print

„Polska dziś – wyzwania europejskie”

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.04.2018 11:49
Wykład w Instytucie Polskim w Wiedniu wygłosił wiceprzewodniczący PE prof. Zdzisław Krasnodębski
Foto: Instytut Polski w Wiedniu

Gościem Instytutu Polskiego w Wiedniu był wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, a także wykładowca akademicki, socjolog i filozof społeczny, prof. dr hab. Zdzisław Krasnodębski, który z okazji stulecia odzyskania niepodległości wygłosił wykład pt. „Polska dziś – wyzwania europejskie. 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę” z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, instytucji oraz mediów.

„2018 to dla naszego kraju rok szczególnego jubileuszu. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, kiedy nasz kraj pozostawał pod panowaniem Prus, Rosji i Austrii, Polska odzyskała status niepodległego państwa” – mówił otwierając spotkanie dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.

/

„Stulecie niepodległości to jednak nie jedyna rocznica, którą chciałbym dzisiejszego wieczoru przypomnieć. 78 lat temu, pomiędzy 3 kwietnia a 11 maja 1940 roku członkowie sowieckiego NKWD w lesie nieopodal wsi Katyń zamordowali około 4 400 Polaków, w tym wielu oficerów oraz intelektualistów. 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu Smoleńska rozbił się specjalny samolot Tu-154M, z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą, Marią Kaczyńską na pokładzie. Na miejscu zginęło 96 osób – przedstawiciele najwyższych władz państwowych, dowódcy wojska i załoga samolotu. Katastrofa smoleńska wstrząsnęła milionami Polaków w kraju oraz za granicą, a także międzynarodową opinią publiczną w innych państwach, w tym Unii Europejskiej. Unię prezydent Lech Kaczyński postrzegał nie jako mocarstwo, lecz raczej jako Europę ojczyzn. Dostrzegał w niej szansę dla Polski na długotrwałe bezpieczeństwo, rozwój i modernizację” – mówił podczas wieczoru dyrektor Sobczak.

W swoim wykładzie prof. Krasnodębski nawiązał do wspólnych punktów odniesienia w historii XX-wiecznej Europy, podkreślając jednocześnie zasadniczą różnicę w postrzeganiu kluczowych wydarzeń historycznych, takich jak I wojna światowa, z perspektywy różnych państw europejskich.

„Dla Polski pierwsza wojna światowa nie była największą katastrofą w dziejach, początkiem wszelkiego zła czy też samozniszczenia Europy, jak przedstawia to dziś właściwie jednogłośnie większość zachodnich historyków i polityków, również w Parlamencie Europejskim. Wiele narodów w Europie, w tym Polska, Czechy i inne, nie mają powodów, by odczuwać nostalgię do okresu przed rokiem 1914. Dla wielu dzisiejszych państw to rok 1918 ma kluczowe znaczenie, bo umożliwił powstanie nowych państw narodowych w Europie, m.in. niepodległego Państwa Polskiego. Również dziś należy zwracać uwagę na tę odmienną perspektywę” – mówił profesor Krasnodębski.

/

Profesor poruszył kwestię powszechnej dziś narracji historycznej oraz jej elementów, które z polskiego punktu widzenia mogą zostać uznane za dość wątpliwe, jak idealizacja okresu sprzed 1914 roku, minimalizacja roli dwudziestolecia międzywojennego, bagatelizacja komunizmu, niemożność zrozumienia, czym komunizm właściwie był, strach przed dzisiejszym kryzysem europejskim. Profesor Krasnodębski podkreślił przy tym, że Unia Europejska nie jest zniesieniem starego systemu państw narodowych. To właśnie Unia umożliwiła przetrwanie państwom narodowym i miała być rozwiązaniem ich problemów, wynikłych z sytuacji po I i II wojnie światowej. Podczas wykładu profesor Krasnodębski nawiązał również do zadań oraz wyzwań stojących obecnie przed państwem polskim, także w perspektywie Unii Europejskiej.

Prof. dr hab. Zdzisław Krasnodębski jest m.in. wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, wykładowcą na Uniwersytecie w Bremie oraz Akademii Ignatianum w Krakowie, członkiem Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Od 2011 roku jest przewodniczącym Kapituły Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.

Projekt zrealizowany został w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Po wykładzie z udziałem licznie zgromadzonej publiczności, goście mieli również okazję obejrzeć wystawę „Wieczność i chwila. Polska polityka architektoniczna w latach 1918-1939”, prezentującą przykłady przemyślanej i konsekwentnej polityki kształtowania wizerunku państwa polskiego przez władze państwowe w dwudziestoleciu międzywojennym, której otwarcie odbyło się w czwartek, 12 kwietnia. Wystawa będzie prezentowana w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu p_art do 30 maja 2018 roku.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt