Logo Polskiego Radia
Print

Szef MSZ Ukrainy popiera plany komisji Sejmu RP

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 14.03.2018 13:01
Pawło Klimkin, szef dyplomacji Ukrainy, popiera plany komisji Sejmu omówienia działań służb specjalnych Rosji
PAP/EPA/JULIEN WARNANDPAP/EPA/JULIEN WARNAND

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poparł w środę decyzję komisji Sejmu RP ds. służb specjalnych w sprawie omówienia roli rosyjskich służb specjalnych w działaniach dla zdestabilizowania stosunków polsko-ukraińskich na Ukrainie.

"Witam z zadowoleniem decyzję Sejmu Polski w sprawie omówienia kwestii wpływu Rosji na stosunki ukraińsko-polskie. Jest jasne, że Rosja próbuje skłócić nas z polskimi przyjaciółmi. To się nie uda. Mieliśmy wspólną przeszłość, mamy wspólną teraźniejszość i będziemy mieli wspólna przyszłość. Uważam, że sami też powinniśmy więcej się przypatrywać" - napisał Pawło Klimkin na swym koncie na Twitterze.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych ma 22 marca omówić rolę rosyjskich służb specjalnych w działaniach dla zdestabilizowania stosunków polsko-ukraińskich na Ukrainie. Informację w tej sprawie mają przedstawić szefowie: ABW, AW, SKW i SWW.

"Zwołałem na przyszły czwartek - 22 marca - posiedzenie komisji. Chcemy dowiedzieć się od szefów służb: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego - jaka może być rola rosyjskich służb w antypolskich prowokacjach i akcji dezinformacyjnej na Ukrainie" - powiedział we wtorek przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS).

"Jednocześnie poprosimy ich o analizę roli Rosjan w takich samych antyukraińskich działaniach w Polsce. W naszej ocenie, są to akcje skierowane na wywoływanie i pogłębianie niechęci wobec obywateli Ukrainy w Polsce i Polaków na Ukrainie i są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję" - powiedział Marek Opioła.

Zaznaczył, że komisja zajmie się też przypadkiem próby podpalenia przez Polaków w Użhorodzie ośrodka kultury mniejszości węgierskiej na Ukrainie.


Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi śledztwo dotyczące podpalenia przez Polaków budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie na Ukrainie. Trzech podejrzanych o ten czyn, ABW zatrzymała 21 i 22 lutego, a dwóch z nich aresztował sąd. Badane są m.in. kontakty międzynarodowe osób zatrzymanych w tej sprawie.

PAP/ho
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt