Logo Polskiego Radia
Print

Ukraina: wybuch nieopodal cmentarza Orląt Lwowskich

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 14.03.2018 12:14
  • Ukraina-szef MSZ potępił wybuch w pobliżu mogił Orląt Lwowskich [posłuchaj]
Najprawdopodobniej eksplodował granat podrzucony przez nieznanych sprawców. Nikomu nic się nie stało
Foto: materiały prasowe Policji Ukraińskiej

We Lwowie w pobliżu cmentarza Orląt Lwowskich doszło do wybuchu. Najprawdopodobniej eksplodował granat podrzucony przez nieznanych sprawców. Nikomu nic się nie stało, nie zostały też uszkodzone nagrobki.

Do zdarzenia doszło wczoraj przed godziną 22. Jak poinformowało kierownictwo lwowskiej nekropolii w starej części Cmentarza Łyczakowskiego blisko polskich kwater obrońców Lwowa doszło do eksplozji. Według informacji służby obrony cywilnej lwowskiej administracji państwowej nieznani sprawcy rzucili w pobliże mogił orląt lwowskich granat odłamkowy RGD-5. Został on, najprawdopodobniej wrzucony zza pobliskiego parkanu. Jak zaznaczono - wybuch nie spowodował uszkodzeń nagrobków. Śledztwo w sprawie eksplozji prowadzi ukraińska policja.

MSZ potwierdziło w środę doniesienia o wybuchu na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Jak zaznaczył resort, w wyniku eksplozji nikt nie został poszkodowany; wybuch nie spowodował też "uszkodzeń mogił ani elementów architektonicznych". Władze miejscowe niezwłocznie podjęły działania wyjaśniające - dodano. - Powołane w tym celu organa prowadzą czynności dochodzeniowo-śledcze - podało MSZ.


Dyrektor Muzeum "Cmentarz Łyczakowski" Mychajło Nahaj podał, że wybuch miał miejsce na trawniku w odległości 15 metrów od pomieszczeń gospodarczych nekropolii.

"Wygląda na to, że przez mur ktoś rzucił na trawnik niezidentyfikowany przedmiot. (...) od siły wybuchu powstał dołek o średnicy 30 centymetrów" - powiedział Nahaj, cytowany przez portal internetowy Rady Miejskiej Lwowa

Polskie MSZ potwierdziło w środę doniesienia o wybuchu na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Jak zaznaczył resort, w wyniku eksplozji nikt nie został poszkodowany. Wybuch nie spowodował też "uszkodzeń mogił ani elementów architektonicznych". Miejscowe władze niezwłocznie podjęły działania wyjaśniające - dodano. O tym, iż we wtorek wieczorem doszło do niewielkiej eksplozji na terenie Cmentarza Orląt poinformowały ukraińskie media. Według policji, do wybuchu doszło około godz. 21.15. (godz. 20.15. w Polsce). Dyrektor Muzeum "Cmentarz Łyczakowski" Mychajło Nahaj podał, że miał on miejsce na trawniku w odległości 15 metrów od pomieszczeń gospodarczych nekropolii. Ambasador RP po ataku na konsulat: musimy wspólnie podjąć kroki, Polska i władze ukraińskie Placówki polskie... czytaj dalej » "Nikt nie został poszkodowany" - Wygląda na to, że przez mur ktoś rzucił na trawnik niezidentyfikowany przedmiot. (...) od siły wybuchu powstał dołek o średnicy 30 centymetrów - powiedział Nahaj, cytowany przez portal internetowy Rady Miejskiej Lwowa. Informacje o eksplozji potwierdziło w środę biuro prasowe polskiego MSZ. "Eksplozja nie spowodowała żadnych uszkodzeń mogił ani elementów architektonicznych Cmentarza Orląt. Nikt nie został poszkodowany" - podkreślił resort. Zaznaczono także, iż miejscowe władze "niezwłocznie podjęły działania wyjaśniające okoliczności zdarzenia". Powołane w tym celu organa prowadzą czynności dochodzeniowo-śledcze - podało MSZ. (http://www.tvn24.pl) (http://www.tvn24.pl)

Zamach potępił Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym również cmentarzem Orląt Lwowskich spoczywa około 3000 Polaków - uczestników polsko-ukraińskich walk z lat 1918-1920.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt