Logo Polskiego Radia
Print

MAK ogłosił wstępne wnioski ws. katastrofy AN-148

IAR
Dariusz Adamski 13.02.2018 18:30
  • MAK ogłosił wstępne wnioski ws. katastrofy AN-148. O szczegółach z Moskwy - Maciej Jastrzębski (IAR)
Awaria wskaźników prędkości mogła być przyczyną katastrofy samolotu pasażerskiego AN-148 pod Moskwą
Rosyjskie służby na miejscu katastrofy samolotuRosyjskie służby na miejscu katastrofy samolotuPAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Pierwsze wnioski dotyczące przyczyn niedzielnego wypadku podali eksperci Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Maszyna należąca do Saratowskich Linii Lotniczych spadła w rejonie ramieńskim obwodu moskiewskiego. W wypadku zginęło 71 osób.

Wstępna analiza danych z "czarnych skrzynek" wykazała duże różnice we wskazaniach liczników prędkości. Tuż przed uderzeniem w ziemię jedno urządzenie rejestrowało prędkość 800 kilometrów na godzinę, a drugie - 0 km/h. W tym czasie samolot pikował pod kątem 35 stopni, z dwudziestopięciostopniowym przechyłem na prawe skrzydło. W ocenie ekspertów MAK, w trakcie lotu mógł być wyłączony system ogrzewania wskaźników, co doprowadziło do ich oblodzenia.

"Czarne skrzynki" dwukrotnie zarejestrowały komendę "sprawdzenia i wyrównania liczników". Z kolei portal informacyjny "Rambler" - powołując się na osoby związane z grupą prowadzącą śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy - podał, że AN-148 mógł wystartować na niedostatecznie rozgrzanych silnikach. "Rambler" przypomniał, że już w ubiegłym roku w trakcie kontroli ujawniono, iż w maszynie rzadziej wymieniano olej niż wymagała tego instrukcja obsługi.

Zginęli wszyscy na pokładzie

Według danych sztabu operacyjnego z wtorku dotychczas znaleziono 663 fragmenty samolotu. Odnaleziono również ponad 1400 szczątków ciał ofiar.

Komitet Śledczy poinformował, że samolot wybuchł po zderzeniu z ziemią. Zginęli wszyscy na pokładzie: 65 pasażerów i 6 członków załogi. Samolotem leciało dwóch obcokrajowców - obywatele Szwajcarii i Azerbejdżanu.

An-148 jest przeznaczony do przewozu 80 pasażerów na odległości do 4400 km. Jest określany jako samolot regionalny.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt