Logo Polskiego Radia
Print

Polska zaskarży Niemcy w USA? Ambasada zaprzecza

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.01.2018 14:49
  • Ambasada RP w Berlinie: nadinterpretacja słów polskiego ambasadora ws. reparacji. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
Ambasada w Berlinie zaprzecza, by Andrzej Przyłębski powiedział, że Polska miała skarżyć w USA niemiecki rząd
Budynek ambasady Polski w BerlinieBudynek ambasady Polski w BerlinieMateriały prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Flickr: PolandMFA/CC BY-ND 2.0)

Polska ambasada zaprzecza jakoby ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski podczas wywiadu dla rozgłośni "Deutschlandfunk" stwierdził, że Polska zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach w sprawie reparacji.

Chodzi o wywiad, który ma zostać wyemitowany jutro. Jego zapowiedź z taką informacją rozgłośnia umieściła w internecie i przekazała innym redakcjom.

W rozmowie z Polskim Radiem attaché prasowy Dariusz Pawłoś powiedział, że podczas wywiadu polski ambasador nie mówił o tym, że w kwestii reparacji wojennych Polska zamierza skarżyć niemiecki rząd w amerykańskich sądach. "Tego pan ambasador Przyłębski nie powiedział w niepublikowanym i nieemitowanym jeszcze wywiadzie dla "Deutschlandfunk". Wypowiedź ta została niepoprawnie zinterpretowana przez redaktorkę, która przeprowadzała wywiad" - powiedział Dariusz Pawłoś. Ambasada domaga się sprostowania zapowiedzi wywiadu i przekazania go redakcjom, które zostały wprowadzone w błąd.

Redakcja Deutschlandfunk w zapowiedzi wywiadu radiowego z Andrzejem Przyłębskim napisała, że "według ambasadora Polski w Berlinie Polska rozważa drogę prawną przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości w kwestii reparacji wojennych od Niemiec". Według urzędników polskiej ambasady to nadinterpretacja wypowiedzi ambasadora, która spowodowała całkowicie nieprawdziwy przekaz dotyczący polskiego stosunku do roszczeń z okresu drugiej wojny światowej.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt