Logo Polskiego Radia
Print

Brexit: Czego chce Polska? Rozmowy premier z Bernierem

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.11.2017 19:33
  • Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych doktor Przemysław Biskup uważa, że w negocjacjach należy odróżnić interes strategiczny od doraźnego i nacisk położyć na przyszłe relacje Unii z Wielką Brytanią (IAR)
Premier Beata Szydło spotkała się w Warszawie z głównym unijnym negocjatorem do spraw Brexitu Michelem Barnierem
Beata Szydło i główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier
Beata Szydło i główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier PAP/Radek Pietruszka

Stan negocjacji i oczekiwania Polski odnośnie modelu przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią były tematami poniedziałkowej rozmowy w Warszawie premier Beaty Szydło z głównym unijnym negocjatorem ws. Brexitu Michelem Barnierem - poinformowała w komunikacie kancelaria premiera.

- Podczas pobytu Głównego Negocjatora KE ds. Brexitu w Warszawie omówione zostały również kluczowe obszary negocjacji oraz stan realizacji warunków koniecznych dla rozpoczęcia rozmów na temat przyszłych relacji UE-UK - podano w komunikacie.

Kancelaria premiera podkreśliła, że na obecnym etapie rozmów dla Polski kluczowy jest postęp w obszarze praw obywateli i rozliczeń finansowych.

W poniedziałek z głównym negocjatorem, który reprezentuje Komisję Europejską w rozmowach z Wielką Brytanią na temat Brexitu, spotkał się również wiceszef MSZ ds. zagranicznych Konrad Szymański. Jak poinformował, jego rozmowa z Barnierem dotyczyła m.in. stanu negocjacji w sprawach praw obywateli, porozumienia finansowego i problemu irlandzkiego.

Szymański powiedział PAP, że Polska pozytywnie ocenia propozycję brytyjskiej premier Theresy May na wypracowanie okresu przejściowego, o ile będzie ona prowadziła do pełnego wykonania mandatu unijnego, szczególnie w sprawie porozumienia finansowego.

Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.

Po ostatnim szczycie UE pod koniec października UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia do przodu rozmów w sprawie Brexitu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

Najtrudniejszą kwestią obecnie jest rozliczenie finansowe Londynu.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 r.

dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt