Logo Polskiego Radia
Print

Jak skutecznie walczyć z „polskimi obozami"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.07.2016 09:15
  • Mecenas Lech Obara.mp3
W ostatnich miesiącach rząd i organizacje społeczne nasiliły akcję przeciwko kłamliwym określeniom pojawiającym się w zagranicznych mediach
Das deutsche Konzentrationslager Auschwitz BirkenauDas deutsche Konzentrationslager Auschwitz BirkenauFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Walka ze sformułowaniem „polskie obozy" jest bardzo trudna. W ostatnich miesiącach rząd i organizacje społeczne nasiliły akcję przeciwko tym kłamliwym określeniom pojawiającym się zadziwiająco często w zagranicznych mediach. Żmudna praca pokazująca, że jest to określenie nie tylko niezgodne z prawdą historyczną, ale również obraźliwe dla Polaków powoli przynosi efekty.

Warto przypomnieć jednak, że w dotychczasowych sukcesach były też porażki. Najboleśniejszą przeżyliśmy gdy prezydent Barack Obama użył określenia „polskie obozy" podczas uroczystości pośmiertnego nadania Medalu Wolności Janowi Karskiemu, który bezskutecznie próbował poinformować Zachód o okrucieństwie Niemców w założonych przez nich obozach.

„Polskie obozy" pojawiają się do dziś, ponad sto razy rocznie, w tym nawet w mediach niemieckich. A kanadyjscy historycy dołożyli jeszcze szokujące określenie „polskie SS", co dowodzi, że z wiedzą historyczną mają problem nie tylko dziennikarze.

Zazwyczaj pod wpływem polskich protestów autorzy i redakcje wycofują się z tych określeń, dokonują zmian w internecie, nawet piszą przeprosiny. Ale niestety zaraz znowu gdzieś na świecie pojawia się określenie "polskie obozy", bo prawda historyczna nie trafia do masowego odbiorcy.

Teraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada, że używanie określenia „polskie obozy" będzie ustawowo karane, grzywną lub nawet więzieniem.

Od kilku lat skuteczną walkę ze sformułowaniami "polskie obozy" prowadzą prawnicy skupieni w Stowarzyszeniu Patria Nostra. Z mecenasem Lechem Obarą, członkiem tego stowarzyszenia, rozmawiała Halina Ostas.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt