Logo Polskiego Radia
Print

Pompeo na Węgrzech: pilna potrzeba wspierania Ukrainy

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.02.2019 11:50
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił na Węgrzech o potrzebie wsparcia Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności
Mike Pompeo i Viktor Orban Mike Pompeo i Viktor Orban PAP/EPA/Balazs Szecsodi

- Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych (Peterem Szijjarto) o pilnej potrzebie wspierania Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności i integralności terytorialnej. Nie możemy pozwolić (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na wbijanie klina między przyjaciół i NATO. Węgrzy wiedzą aż za dobrze na podstawie własnej historii, że Rosja nigdy nie będzie przyjacielem wolności i suwerenności mniejszych narodów - oświadczył Pompeo.

"Wielka hipokryzja"

Szijjarto uznał ze swej strony za "wielką hipokryzję" słowa krytyki kierowane pod adresem Rosji przez państwa zachodnie, które współpracują z Moskwą w sferze energetyki.

Dodał, że dla Węgier ważny jest los 150 tys. Węgrów mieszkających na Zakarpaciu i dlatego nie potrafią one traktować sytuacji na Ukrainie jako kwestii geopolitycznej.

Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu z powodu nowej ustawę oświatowej na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym.

Pompeo uznał, iż źle się stało, że Stany Zjednoczone były "zbyt często w ostatnim czasie nieobecne w Europie Środkowej" i w powstałą w ten sposób próżnię weszli jej rywale.

- Dziś potwierdzamy naszą determinację, by rywalizować o pozytywny wpływ w regionie - oznajmił.

Nazwał przy tym Rosję i Chiny mocarstwami autorytarnymi, "które nie podzielają naszych wspólnych aspiracji do wolności".

Na wspólnej konferencji prasowej poinformowano, że Węgry i Stany Zjednoczone zakończyły negocjacje na temat dwustronnego porozumienia o współpracy obronnej. Szijjarto zapowiedział, że w przyszłym tygodniu jego tekst zostanie przedstawiony parlamentarnej Komisji Obrony.

Minister przypomniał, że Węgry i USA zawarły dwustronne porozumienie obronne w 1997 r., lecz nowe takie porozumienie jest potrzebne, aby sprostać nowym wyzwaniom w sferze bezpieczeństwa.

Kwestie amerykańskiego gazu

Pompeo oznajmił też, że z radością przyjmuje zapowiedź, iż Węgry nabędą od Stanów Zjednoczonych broń; nie podał jednak żadnych szczegółów.

Szijjarto zapewnił ze swej strony, że współpraca z Rosją czy Chinami nie ma wpływu na to, czy Węgry są godnym zaufania sojusznikiem w NATO.

Węgierski minister powiedział też, że poprosił Pompeo o ułatwienie rozpoczęcia przez Exxon Mobil eksploatacji gazu ziemnego z Morza Czarnego.

- My uczyniliśmy wszystko, realizowaliśmy wszystkie inwestycje, by móc kupować gaz nie tylko od Rosji - oświadczył Szijjarto, podkreślając, że teraz od sojuszników zależy, czy dywersyfikacja się uda. - Czekamy, by nasi sojusznicy podjęli takie decyzje, abyśmy mogli także innym szlakiem kupować gaz - dodał.

Pompeo powiedział, że spotkał się na Węgrzech również z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt