Logo Polskiego Radia
Print

Warszawa: Pawło Klimkin najpewniej będzie na szczycie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.02.2019 11:57
Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin najprawdopodobniej weźmie udział w szczycie bliskowschodnim w Warszawie
Szef ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Pawło Klimkin Szef ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Pawło Klimkin Sebastian Indra/MSZ/flickr (PolandMFA)/(CC BY-NC 2.0)

"Wizyta jest przygotowywana, jednak ostatecznego potwierdzenia na razie nie ma" – powiedzieli PAP rozmówcy z ukraińskich kręgów dyplomatycznych.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Wezmą w nim udział przedstawiciele kilkunastu państw, m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. Część z uczestniczących państw nie ogłosiła jeszcze, kto będzie ich reprezentował.

Wcześniej amerykański sekretarz stanu Pompeo mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu. Iran, który nie został zaproszony na konferencję, kilka razy bardzo krytycznie wypowiadał się na temat tego, że to Polska jest współorganizatorem wydarzenia i ostrzegał, że może to negatywnie wpłynąć na stosunki dwustronne.

Jeszcze w styczniu rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz poinformowała, że do Warszawy nie przyjedzie Federica Mogherini, która w dniach konferencji będzie przebywała z wcześniej zaplanowaną oficjalną wizytą w Afryce. Później szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz przekazał, że w konferencji nie weźmie też udziału Rosja.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt