Logo Polskiego Radia
Print

USA: w Polsce odbędzie się konferencja w sprawie Iranu

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.01.2019 13:55
  • Mike Pompeo ogłasza konferencję w Polsce. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że w lutym w Polsce odbędzie się międzynarodowa konferencja ws. Iranu
Mike PompeoMike PompeoPAP/EPA/STR

W wywiadzie dla telewizji Fox News szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że konferencja zgromadzi delegacje z całego świata.

W wywiadzie udzielonym w Kairze Mike Pompeo podał 13-14 lutego jako datę konferencji w Polsce. Powiedział, że wezmą w niej udział dziesiątki państw z Azji, Afryki, Półkuli Zachodniej, Europy i Bliskiego Wschodu. - Zbierzemy się by rozmawiać o stabilizacji Bliskiego Wschodu oraz pokoju, wolności bezpieczeństwie w regionie. Chodzi między innymi o to by Iran nie odgrywał destabilizującej roli - dodał sekretarz a stanu USA.

Mike Pompeo kontynuuje podróż po Bliskim Wschodzie, która obejmuje dziewięć krajów. Jej celem jest między innymi zapoznanie partnerów USA z planem wycofania wojsk z Syrii oraz zwiększenie presji na Iran. Podczas wystąpienia na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze szef amerykańskiej dyplomacji wezwał kraje Bliskiego Wschodu do zakończenia sporów i podjęcia wspólnych działań dla ograniczenia wpływów Teheranu. Pompeo skrytykował także politykę bliskowschodnią poprzedniego prezydenta Baracka Obamy. Stwierdził, że była ona oparta na myśleniu życzeniowym i rozzuchwaliła Iran.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt