Logo Polskiego Radia
Print

Polsko-amerykańskie ćwiczenia z cyberobrony

IAR / PAP
Dariusz Adamski 08.11.2018 15:04
  • Szef polskiego resortu energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że pewność zasilania w energię elektryczną w obecnych czasach stała się niezwykle ważna, dlatego rząd przeznaczył znaczne środki na inwestycje w inteligentne sieci przesyłowe (IAR)
Odbyły się polsko-amerykańskie ćwiczenia z cyberobrony, przeznaczone dla specjalistów z sektora energetycznego
Spotkanie podsumowujące łączony trening CyberStrike, PolEx i Grid NetWars w siedzibie PSE w Konstancinie-Jeziornie. To pierwsze w Europie ćwiczenia z cyberobrony przeznaczone dla specjalistów z sektora energetycznego prowadzone przez amerykańskich ekspertów.Spotkanie podsumowujące łączony trening CyberStrike, PolEx i Grid NetWars w siedzibie PSE w Konstancinie-Jeziornie. To pierwsze w Europie ćwiczenia z cyberobrony przeznaczone dla specjalistów z sektora energetycznego prowadzone przez amerykańskich ekspertów. PAP/Leszek Szymański

W 2016 roku cyberataki kosztowały amerykańską gospodarkę od 57 do 109 miliardów dolarów, powiedział sekretarz energii USA Rick Perry w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, gdzie podsumowano trzydniowe polsko-amerykańskie ćwiczenia z cyberobrony w sektorze energetycznym. Z kolei polski minister energii Krzysztof Tchórzewski dodał, że było to pierwsze tak duże szkolenie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Ćwiczenia były przeznaczone dla specjalistów z sektora energetycznego, które poprowadzili amerykańscy eksperci. Szef polskiego resortu energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że pewność zasilania w energię elektryczną w obecnych czasach stała się niezwykle ważna, dlatego rząd przeznaczył znaczne środki na inwestycje w inteligentne sieci przesyłowe. Jednak wraz z nimi pojawiło się niebezpieczeństwo cyberataków, z tego powodu w jego ocenie istotne jest szkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Z kolei amerykański sekretarz energii Rick Perry uważa, że podstawą bezpieczeństwa energetycznego jest silna cyberobrona. Wyjaśnił, że firmy dostarczające surowce energetyczne muszą uświadomić sobie, iż mogą stać się celami cyberataków. Jego zdaniem należy skupić się na ochronie krytycznej infrastruktury, w tym także gazociągów. - Musimy być pewni, że różne zabezpieczenia są niezawodne i elastyczne - powiedział Rick Perry.

Zastępca dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa w departamencie teleinformatyki Polskich Sieci Elektroenergetycznych Jarosław Sordyl wyjaśnił, że szkolenie było podzielone na trzy części. Pierwszego dnia uczestnicy zapoznawali się od strony technicznej jak mogą wyglądać potencjalne cyberataki na infrastrukturę energetyczną. Z kolei drugi dzień był poświęcony warsztatom praktycznym, a trzeciego kursanci skupili się na ćwiczeniach operacyjnych, podczas których sprawdzili dotychczas stosowane procedury.3

Trzydniowe ćwiczenia z cyberobrony w siedzibie PSE były pierwszymi tego rodzaju w Europie. Celem treningów jest udoskonalenie działań w zakresie reagowania na różne incydenty, co w praktyce ma zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa, niezawodności i odporności systemów infrastruktury krytycznej w Polsce. Według porozumienia kolejne polsko-amerykańskie ćwiczenia odbędą się za dwa lata w USA.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt