Logo Polskiego Radia
Print

Szczyrbskie Jezioro: spotkanie prezydentów V4

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.10.2018 12:01
  • Szczyrbskie Jezioro - rozpoczęło się spotkanie prezydentów V4. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej rozpoczęli dwudniowe spotkanie na Słowacji
Słowacja: spotkanie prezydentów państw Grupy WyszehradzkiejSłowacja: spotkanie prezydentów państw Grupy WyszehradzkiejPAP/EPA/ZOLTAN MATHE

Politycy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiają w Szczyrbskim Plesie o najważniejszych sprawach związanych z regionem i z Unią Europejską. Polskę na spotkaniu reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotykają się co roku w kraju, który sprawuje przewodnictwo w pracach grupy. Tym razem na miejsce rozmów słowaccy gospodarze wybrali miejscowość Szczyrbskie Jezioro, górski kurort położony u podnóża Rysów. Rozmowy dotyczą m.in. polityki społecznej prowadzonej we wszystkich czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Politycy mają także rozmawiać o sprawach związanych z energetyką. Polski prezydent Andrzej Duda ma podkreślać rolę Inicjatywy Trójmorza czyli polsko-chorwackiego projektu, który ma pomagać w budowie nowych dróg, połączeń kolejowych oraz energetycznych między północą a południem Europy.

Tematem dwudniowych rozmów ma być też przyszły, wieloletni budżet Unii Europejskiej, co do którego trwają właśnie negocjacje. Bruksela proponuje zmniejszenie funduszy spójności dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czemu Grupa Wyszehradzka się sprzeciwia. Prezydenci mają też rozmawiać o sytuacji po zaplanowanym na marzec przyszłego roku wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Dwa lata temu prezydenci rozmawiali w polskim Łańcucie, a rok temu w węgierskim Szekszard.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt