Logo Polskiego Radia
Print

Dalsza współpraca polskich i amerykańskich służb

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 14.09.2018 19:18
  • Ambasador USA zapowiada dalszą współpracę polskich i amerykańskich służb [posłuchaj]
Nowa amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher przedstawiła plany na najbliższe miesiące
Georgette MosbacherFoto: Ambasada i Konsulat USA w Polsce

Nowa amerykańska ambasador w Polsce zapowiada ścisłą współpracę między polskimi i amerykańskimi służbami. W swojej rezydencji w Warszawie Georgette Mosbacher przedstawiła plany na najbliższe miesiące. W czasie spotkania poświęconego promocji książki o amerykańskich ambasadorach Mosbacher wygłosiła pierwsze publiczne przemówienie w Polsce.

Amerykańska ambasador zapewniła, że żołnierze obu krajów ściśle współpracują ze sobą m.in. w ramach wschodniej flanki NATO. Przypomniała też o wydarzeniu z lutego 2017 roku, kiedy to dzięki współpracy służb specjalnych obu krajów udało się zapobiec potężnemu atakowi hakerów na serwery Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce.

Hakerzy zaatakowali stronę internetową polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. FBI twierdzi, że był to jeden z najpoważniejszych ataków związanych z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w Polsce. Ale niech to będzie wiadome, że to bliska współpraca między amerykańskimi i polskimi służbami prawdopodobnie zapobiegła kradzieży miliardów dolarów i doprowadziła do skazania hakerów z Korei Północnej, podejrzanych o przeprowadzenie tego ataku. Wiedzcie, że wasze i nasze organy ścigania blisko ze sobą pracują 24 godziny na dobę” - powiedziała Georgette Mosbacher.

Na początku lutego 2017 roku przestała działać strona internetowa Komisji Nadzoru Finansowego, a wcześniej zaatakowane zostały strony kilku polskich banków. Z ustaleń ABW wynika, że atak został przeprowadzony z terenu Korei Północnej.

W czasie spotkania w Warszawie ambasador Georgette Mosbacher poinformowała też, że wśród jej priorytetów na najbliższe miesiące pracy w Polsce są zwiększanie amerykańskich inwestycji, bliska współpraca wojskowa oraz pomoc w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego. W tym ostatnim punkcie chodzi o możliwe zwiększanie dostaw do Polski amerykańskiego gazu skroplonego LNG.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt